СНІД (Acquired Immune Deciency Syndrome, AIDS), або Синдром набутого імунодефіциту – важке інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який уражає імунну систему, знижуючи при цьому протидію організму захворюванням.

У 1983 році Люк Монтаньє (Інститут Пастера, Франція), а у 1984 році Роберт Галло (американський вірусолог) незалежно один від одного виділили збудника нового захворювання із рідини лімфатичного вузла інфікованої людини. У 1986 році новий лімфотропний вірус, нарешті, отримав свою сучасну назву – вірус імунодефіциту людини, або ВІЛ.

У 2008 році Люк Монтаньє і його колега-співавторка Франсуаза Барре-Сінуссі отримали Нобелівську премію з медицини та фізіології.

У травні 1988 року Всесвітня організація охорони здоров'я прийняла резолюцію, у якій 1 грудня було офіційно оголошено Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. В цей день уряди звітують перед своїми народами про протидію епідемії ВІЛ/СНІД.

Ініціатори відзначення цього дня прагнуть привернути увагу до профілактики та лікування вірусу імунодефіциту людини, який у найпізнішій стадії хвороби стає СНІДом або синдромом набутого імунодефіциту.

Проблема боротьби зі СНІДом останнім часом гостро постала перед людством. Щодня від синдрому набутого імунодефіциту помирають тисячі людей. Ця хвороба розповсюджується надзвичайно швидкими темпами.