У Хмельницькому активно працює робоча група з легалізації «тіньових» трудових відносин

Днями під головуванням заступника міського голови Романа Примуша в управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради проведено чергове засідання з роботодавцями міста Хмельницького.

На нараду запрошено 48 роботодавців з числа керівників підприємств та приватних підприємців, у яких під час відвідувань працівники повідомили представникам робочої групи, що не перебувають у легальних трудових відносинах або не впевнені в офіційному працевлаштуванні. Частину з них заслухано. За словами присутніх, не оформлені працівники, які виявляються під час заходів, не завжди є не оформленими, а проходять тимчасово випробувальний термін або стажування. Також існує проблема, що з певних причин працівники не хочуть самі оформлятись офіційно і роботодавці, враховуючи стан ринку праці, через брак кваліфікованих спеціалістів, у зв’язку із виїздом за кордон, змушені йти працівникам на певні «поступки» або брати на себе такі ризики.

«Провели чергове засідання робочої групи з легалізації трудових відносин. Запрошено 48 роботодавців, де були виявлені не оформлені працівники, у тому числі орендарі міського комунального майна. Як показала практика подібні зустрічі та роз‘яснювальна робота в більшості випадків дають дуже хороший ефект і без застосування жодних штрафних санкцій – зазначив заступник міського голови Роман Примуш. - Спочатку року інформаційно-роз’яснювальною роботою та моніторингом з питань праці охоплено 2868 підприємств та підприємців. Виявлено 378 громадян, які повідомили про відсутність офіційного працевлаштування. Для громади офіційне працевлаштування і сплата податків з доходів фізичних осіб – це найважливіша стаття доходів бюджету, тому дуже приємно, що в результаті системної роботи з легалізації, середній розмір заробітної плати у громаді постійно зростає, а в травні він перевищив середньообласний показник і складає 12123 грн».

Як свідчать оперативні дані, роботодавці готові до діалогу із міською владою та оформляють офіційні трудові відносини з працівниками. Так, в ході наради встановлено, що у підприємців, які запрошувались на засідання, за результатами відвідувань робочої групи, оформлено 35 працівників. Решта – або не забажали працювати офіційно і роботодавці на даний час мають вакансії або в процесі оформлення, як наймані працівники чи приватні підприємці.

«Ми звертаємо увагу роботодавців на те, що такі відносини підпадають під визначення неофіційних, за що передбачені штрафні санкції. Акцентуємо, що під час випробувального періоду на працівників поширюються усі норми трудового законодавства і те, що стосовно працівника необхідно подавати повідомлення про прийом на роботу до податкових органів. Стосовно стажування, наголошуємо, що такий вид відносин можливий лише за сприяння служби зайнятості – зазначив начальник відділу праці Віталій Усенко. - На думку членів робочої групи, дехто з числа недобросовісних роботодавців таким чином економить на податках та обов’язкових платежах та, використовуючи засоби нечесної конкуренції, зменшує собівартість продукції чи наданих послуг. Звісно, про ці мотиви роботодавці на нараді не повідомляють».

Загалом протягом поточного періоду 2021 року здійснено відвідування 2868 суб’єктів господарювання. Стосовно 378 працівників виникли питання щодо їх офіційного працевлаштування. За результатами вжитих заходів оформили легальні трудові відносини 167 працівників. Триває робота з роботодавцями щодо інших неоформлених працівників, зокрема вживаються заходи за участю управління Держпраці у Хмельницькій області та ГУ ДПС у Хмельницькій області.

Працівники відділу праці управління праці та соціального захисту населення вкотре наголошують на відповідальності за порушення трудового законодавства, зокрема на тому, що за одного неоформленого працівника та за виплату заробітної плати «в конверті» роботодавець може отримати штраф в розмірі 180 тис. грн і що не варто ризикувати своїм бізнесом, оскільки розмір штрафу в десятки разів більший, ніж сума податків, які необхідно сплатити за цього ж працівника.

Водночас зауважують, що метою заходів, які вживаються, є не накладення штрафів та притягнення роботодавців до відповідальності, а нагадування про те, що трудові відносини мають бути офіційними та максимально прозорими, задля успішного ведення бізнесу та гідної мотивації до праці у працівників.

Робота, направлена на підвищення рівня заробітної плати, легалізацію трудових відносин та, відповідно, наповнення бюджету Хмельницької міської територіальної громади проводитиметься й надалі.