Аспарагус (спаржа) являється багаторічною трав’янистою рослиною, висота якої може досягати до півтора метра. Гіллясте стебло рослини ділиться на численні невеличкі стеблинки. Рослина являється дводомною, входить у сімейство спаржевих. Чоловічими квітками створюється пилок, жіночими - неїстівні ягоди червоного кольору, в яких міститься до двох насінин. На одному місці без пересадки спаржа може рости до двох десятків років. За цей час утворюється до 50 пагонів.
Спаржа це невибагливий овоч. У дикій природі зустрічається на просторах Європейського та азіатського континентів, в Африці та в Сибіру. Рослина витримує зимові морози до 300С, але боїться весняних заморозків. Навіть температура до -50С може стати згубною. 
Рослину вживають в їжу та застосовують для декору букетів квітів.
У Стародавній Греції спаржу вважали символом кохання, її використовували для оздоблення ліжка молодят. 

Які бувають види спаржі?

Торгові мережі сьогодні пропонують 3 види аспарагуса, які мають різний колір:

  • зелений;
  • білий;
  • фіолетовий.

Відрізняються вони й за смаковими якостями.
Найпоширенішим в Україні видом овоча являється зелена спаржа, яка не потребує особливих умов для вирощування. ЇЇ збір продовжується протягом всього року. Зелена спаржа відрізняється приємним, свіжим, трохи солодкуватим смаком. Особливо овоч полюбляють італійці, іспанці, французи.
Біла спаржа являється сезонним продуктом. Період збору урожаю триває з березня по червень. У цьому різновиді спаржі помітні горіхові нотки, що роблять смак рослини насиченішим.
Аспарагус фіолетового кольору зустрічається найрідше. Для нього характерна наявність трохи гіркуватого присмаку. Технологія вирощування цього виду спаржі розроблена у Франції. В процесі варіння рослина змінює свій колір на зелений.   

 

Корисні властивості

У складі спаржі міститься багато корисних хімічних елементів та сполучень, що позитивно впливають на стан здоров’я людини:

  • магній забезпечує заспокійливу дію;
  • калій має сечогінний ефект;
  • йод необхідний для нормального функціонування всього організму;
  • нікотинова кислота корисна для лікування та профілактики таких захворювань як гепатит, атеросклероз, цироз печінки, вона позитивно впливає на нормалізацію процесів кровообігу;
  • фолієва кислота має цілющий вплив на функціонування жіночого організму в період вагітності, та на розвиток плода.

Крім того, в склад спаржі входять натрій та фосфор, залізо та цинк, кальцій та бета-каротин. Вживання корисного овоча поліпшує структуру шкіри та волосся, сприяє зміцненню кісткового апарату, виведенню з організму аміаку, активізації роботи серця, зміцненню імунітету. 

Спаржа у кулінарії

Як оптимальний інгредієнт спаржу широко використовують у:

  • других стравах;
  • гарнірах;
  • салатах.

Популярності продукту сприяють не тільки його смакові якості, але й низька калорійність. В 100 грамах спаржі міститься лише 20 калорій.
Перед приготуванням рослину треба почистити. Для цього найкраще використати картоплечистку, щоб зрізати верхній шар з середини пагону до низу. Тверду нижню частину стебла слід відрізати (до 2 см). Далі рослину бланшують в окропі з сіллю приблизно 3 - 4 хвилини і опускають в крижану воду. В результаті овоч буде соковитим та хрустким.
Спаржу можна готувати в духовці, посоливши та окропивши її оливковою олією. Після 10 хвилин запікання готовий продукт посипають подрібненим сиром.
Цей загальнодоступний, недорогий овоч позитивно впливає на функціонування різних систем організму людини. Тому корисно ввести спаржу в раціон харчування як обов'язковий продукт.