Зазвичай буває багато ситуацій, коли вам випадково спадає ідея запустити новий веб-сайт, відкрити блог або створити новий стартап. Якщо ваші плани дійсно будуть реалізовані, першими необхідними елементами будуть: ім’я та інтернет-домен, як правило, тісно пов’язані з брендом, який створюється. Де перевірити доменне ім’я на зайнятість, якщо всі доменні імена в інтернеті конфісковано?

Чи потрібен вам домен інтернету?

Інтернет-домен — це свого роду вітрина, сильна сторона електронного бізнесу. Від цього значною мірою залежить успіх веб-сайту та інтернет-активності. Зазвичай він є правдивим відображенням назви створеного бренду, бере участь у його побудові, несе рекламний потенціал. Тому творці нових веб-сайтів, магазинів чи блогів роблять усе, щоб включити назву діяльності в адресу веб-сайту, бажано в співвідношенні 1:1.

Хто є власником домену?

Якщо ви хочете перевірити, хто є власником домену, побачити, коли термін його дії закінчується, і знайти іншу інформацію про нього, вам слід скористатися інструментом WHOIS.

WHOIS - це протокол TCP, який використовується для запитів до баз даних DNS. Діючи на основі питання/відповіді, він дозволяє отримати інформацію про власника інтернет-домену, IP-адресу та іншу контактну інформацію. Спочатку він був розроблений для використання через командний рядок, але наразі, завдяки широкому використанню, він набув читабельних форм, доступних на рівні веб-сайтів. В результаті будь-який зацікавлений може легко знайти дані домену, якщо вони загальнодоступні, використовуючи лише веб-браузер.

Нижче наведено три способи використання протоколу WHOIS у доступній для читання формі:

  • who.is - найпопулярніший веб-сайт, який дозволяє перевірити, хто є власником домену, надає інструмент WHOIS, пропонуючи крім основних даних домену, також можливість отримання додаткової інформації, наприклад, історію домену, інформацію про сайт та багато інших;
  • eurid.eu - не всі домени можна розшифрувати за допомогою служби who.is. Серед них будуть адреси із закінченням .eu - EURid, як і належить європейській установі, яка буде надавати таку інформацію зацікавленим сторонам;
  • розширення для веб-браузерів - найпопулярніші браузери, які підтримують розширення та їх функціональність, наприклад Mozilla Firefox або Google Chrome, пропонують можливість встановлення плагінів за допомогою інструменту WHOIS з рядка пошуку або окремого ненав'язливого вікна.