65b7d367eca14.webpПечінка виконує вкрай важливі функції в організмі людини. Однак часто ми самі завдаємо шкоди цьому органу, акцентує інтернет-видання «Погляд». Неправильний спосіб життя (вживання алкоголю, тютюнопаління, нездорова їжа, самолікування лікарськими препаратами тощо) найчастіше призводить до порушення роботи печінки.

На жаль, печінка не подає явних сигналів, коли їй погано. Адже вона не має больових рецепторів, тому не може боліти. Але лікар може запідозрити проблеми з печінкою за допомогою спеціальних аналізів крові. А саме – дослідження певних білків дозволяє виявити токсичний вплив на печінку, навіть коли хвороба ще не проявляється симптомами. Розглянемо, які саме білки і чому важливо досліджувати.

Аналізи для діагностики ураження печінки

Одним з найінформативніших аналізів є біохімічний аналіз крові. Він дозволяє діагностувати різні захворювання, зокрема печінкові, на ранніх стадіях розвитку. Адже зміни в організмі відбуваються ще до появи симптомів.

У плазмі крові містяться різні білки – протеїни. Основні з них:

  • альбуміни;
  • глобуліни; 
  • фібриногени.

Аналіз крові на вміст альбуміну необхідний для оцінки роботи печінки, визначення живлення організму і моніторингу харчування пацієнта. Він також допомагає початково діагностувати причину набряків при хворобах нирок чи гормональних порушеннях. Проте “як такий” цей аналіз надає досить обмежену інформацію і не дає повної картини стану здоров'я.

Натомість аналіз крові на загальний вміст білків (протеїнів) є більш інформативним. Він показує сумарну кількість альбумінів і глобулінів у крові. За нормальних умов їхній синтез і розпад збалансовані, а за певних захворювань він порушується. Рівень загального білка є важливим маркером білкового обміну, тому допомагає виявити патологічні стани та захворювання на ранніх стадіях.

Як підготуватися до аналізу?

Щоб результати аналізів були точними, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

  • здавати кров натщесерце, через 8-12 годин після останнього прийому їжі;
  • за 2-3 дні до аналізів зменшити вживання жирів, копченостей, гострої та смаженої їжі; 
  • напередодні утриматися від алкоголю, за кілька годин – від куріння;
  • обмежити фізичні навантаження, відпочити перед забором крові;
  • за погодженням з лікарем, за 1-3 дні припинити прийом ліків або повідомити про їх прийом лаборанту.

Відхилення від норми рівня білків може бути відносним або абсолютним. Це залежить від віку, способу життя, наявних хвороб тощо. Майже всі білки утворюються в печінці, тому їхній рівень відображає печінкову функцію. Зниження білків може спостерігатися при хронічних хворобах печінки.

Але виявивши відхилення від норми вмісту білків, не варто ставити собі самодіагноз чи призначати лікування. Аналізи лише констатують відхилення, але не завжди дають чітку відповідь про хворобу. Тому часто призначаються й додаткові обстеження. 

Дбайте про здоров'я печінки – важливого органу, що виконує безліч функцій в організмі. Регулярно проходьте обстеження, щоб вчасно діагностувати захворювання і запобігти ускладненням.