Видалення матки, або гістеректомія — досить поширена в медичній практиці операція. Її призначають при тяжких кровотечах, злоякісних пухлинах, задавнених фібромах та ендометріозі. Це крайній захід, адже лікарі намагаються зробити все, щоб зберегти пацієнтці репродуктивні органи. На жаль, це не завжди можливо. Бувають випадки, коли патологічні процеси, що відбуваються в матці, дуже псують якість життя жінки і навіть ставлять його під загрозу. Якщо пацієнтка звертається до лікаря на пізніх стадіях розвитку хвороби, видалення матки вже не має альтернативи і стає неминучим.

Наслідки операції

Зважитися на таку операцію буває непросто, і це цілком зрозуміло. Оскільки видалення матки — серйозне втручання в організм, безслідно воно не пройде.

Одним з найбільш серйозних наслідків стане неможливість завагітніти і народити дитину. Для жінок у віці, які вже мають онуків, ця ситуація не здається настільки важкою. Інша справа, якщо операція з видалення матки проведена молодій жінці. Але і в цьому випадку не варто впадати у відчай. Головне, що гістеректомія допоможе усунути причину захворювання, позбавить жінку больових відчуттів, кровотеч, побоювань за своє життя. А методи сучасної репродуктивної медицини дадуть можливість реалізувати своє призначення навіть тим жінкам, які пережили гістеректомію.

Крім втрати можливості завагітніти, пацієнтки стикаються і з іншими наслідками проведення операції, серед яких гормональний збій, зниження якості сексуального життя, остеопороз, порушення перистальтики кишківника, проблеми з сечовипусканням, ризик випадання піхви. Незважаючи на це, категорично відмовлятися від операції, нехтуючи здоров'ям, не варто. Частина цих ускладнень має тимчасовий характер, більшість з них коригується за допомогою спеціальної гімнастики, харчування та приймання лікарських препаратів. Повноцінне життя після проведення гістеректомії цілком можливе. Головне — правильно підійти до процесу реабілітації.

Період відновлення: що потрібно пам'ятати

Найлегше відновлення після операції проходить в тому випадку, коли оперативне втручання здійснювалося лапароскопічним методом. Основними перевагами такого виду гістеректомії є:

  • мінімальний травматизм тканин;
  • низька крововтрата;
  • відсутність шрамів;
  • мінімальний вплив на розташовані поруч органи;
  • точність проведення хірургічних маніпуляцій, яка забезпечується внаслідок постійного відеоконтролю;
  • можливість уникнути безлічі післяопераційних ускладнень — спайок, інфекцій, запалень.

Пацієнтці дозволяється вставати з ліжка вже через 4–5 годин після проведення маніпуляції. Виписка здійснюється, як правило, через 3 дні. Щоб відновлення після хірургі чного втручання пройшло добре, необхідно:

  • уникати фізичних навантажень у перші тижні, не піднімати нічого вагою понад 5 кг;
  • виключити прийняття гарячих ванн, не відвідувати лазню, сауну, солярій;
  • не купатися у басейні і відкритих водоймах;
  • приймати рекомендовані лікарем антибіотики, протизапальні засоби, гормональні препарати;
  • правильно харчуватися, включити в щоденний раціон продукти, що поліпшують роботу кишківника;
  • утримуватися від сексуальної близькості;
  • виконувати вправи Кегеля, які допоможуть уникнути ускладнень та проблем із сечовипусканням.

У разі виникнення ускладнень слід негайно звернутися до лікаря. Приводом для цього можуть стати незрозумілі виділення з піхви, болі в області таза, проблеми з сечовипусканням, запори. Лікування потрібно розпочати якнайшвидше, це допоможе попередити ще більш серйозні наслідки.

Видалення матки — делікатна тема. Не кожна жінка зможе знайти в собі сили, щоб поділитися проблемою навіть з близькими людьми. Багатьом простіше розповісти про це незнайомій людині. Допомога кваліфікованого психолога під час реабілітації буде вельми до речі. Завдяки його порадам жінка зможе пережити цей непростий період і повернутися до повноцінного життя.