Ефективні та енергозберігаючі системи опалення дозволяють нам цілий рік насолоджуватися приємним теплом та домашнім затишком. У крані завжди є гаряча вода, а можливість регулювати температуру дозволяє грамотно та економно користуватися ресурсами для обігріву.

Базову систему опалення можна умовно поділити на три елементи – оплювальні котли, радіатори та термодатчики.

Щоб зробити правильний вибір, необхідно знати особливості теплового обладнання в залежності від виду опалення у будинку.

Які типи котлів бувають, їх переваги та недоліки

Пристрої є стаціонарними об'єктами завдяки продуманому дизайну, добре вписуються в інтер'єр. Котли мають різну потужність і поділяються залежно від типу палива.

  • Газові. Обладнання поширене у районах з прокладеними газовими магістралями. Використовується газ (бутан, пропан), мають потужність від 24 до 100 кВт.

Кріпляться безпосередньо на стіну або спеціальну раму, є моделі на підставці та підлогові. Краще вибирати двоконтурний котел, так ви забезпечите себе теплом в холодну пору і гарячою водою цілий рік.

Переваги – широкий асортимент, доступність, високий ККД, можливість економії газу, якщо немає потреби в обігріві.

Недоліки – підходять для газифікованих будинків. Хоча газові котли можуть працювати і на зрідженому газі в балонах, але це економічно невигідно, особливо при великій площі, що обігрівається.

  • Електричні. Для нагрівання води та опалення використовуються ТЕНи, вмонтовані у котел. Електрокотли відрізняються конструкцією, можуть бути оснащені фільтрами, циркуляційними насосами та запірними клапанами.

Переваги – майже 100% ККД, вони не забруднюють навколишнє середовище, працюють безшумно, порівняно недорогі.

Недоліки – за відсутності електроенергії не працюватимуть, потрібно подбати про альтернативні джерела живлення. Мають особливості монтажу під час підключення кабелю для різних значень напруги мережі.

  • Твердопаливні. Тут джерелом тепла є різні види палива – дрова, кокс, вугілля. Існують модифікації котлів, які можуть працювати як на кількох видах горючих матеріалів, так і на одному.

Котли оснащені системою регулювання температури на виході. Датчики відстежують задані параметри і дають сигнал на відкривання\закривання заслінки, тим самим збільшуючи\зменшуючи інтенсивність горіння.

Переваги – можна використовувати різні види палива, проста експлуатація, застосовується там, де немає газових магістралей, невисока вартість.

Недоліки – невисокий ККД (до 80%), необхідність щоразу очищати камеру перед завантаженням нової порції палива.

Які радіатори вибрати – типи та характеристики

Головним призначенням радіатора є правильне розподілення тепла на заданій площі та підтримання комфортної температури всередині приміщень. Випускаються кілька видів батарей опалення, що відрізняються за матеріалом, конструкцією та дизайном.

  • Чавунні. У старих «хрущовках» можна зустріти представників цього типу батарей. Незважаючи на масивний вигляд і нехитрий дизайн, вони мають високу тепловіддачу, дуже надійні та довговічні.
  • Біметалеві. Виготовляються із двох видів металу – сталевого каркасу та зовнішніх алюмінієвих секцій. Мають підвищену міцність до гідроударів та високого тиску в системі опалення.
  • Алюмінієві. Мають здатність до швидкого нагрівання, а при вимиканні швидко охолоджуються – відбувається ефективна економія теплових ресурсів. Вони легкі, міцні та відрізняються невеликою вартістю.
  • Сталеві. Це є панель, усередині якої розташовані канали для проходження води. Мають компактний дизайн, економічні, добре проводять тепло.

Головним критерієм під час вибору батареї є потужність обладнання. Чим вона вища, тим більшу площу зможе обігріти радіатор. Враховуйте кількість вікон та дверей у приміщенні, наявність додаткового утеплення стін.

Навіщо купувати терморегулятори для радіаторів

Збереження та економія тепла – це важливі критерії, які дозволяють не лише заощадити бюджет, а й підвищити енергоефективність. Радіаторна термоголовка автоматично, без втручання людини, регулює віддачу тепла у батареях опалення. При обертанні рухомої ручки задаються бажані параметри в більшу або в меншу сторону.

Терморегулятори купуються окремо, підбираються за розміром різьбового з'єднання на вході радіатора і накручуються на термостатичний вентиль.

У магазинах можна побачити рідинні, газові та електронні регулятори. Найпоширеніші – рідинні, зі швидким реагуванням на зміну температури повітря у приміщенні.

Хоча підбір системи опалення нелегкий процес, важливими критеріями є ефективність, надійність та тривалий термін роботи. Вибирайте перевірених виробників, а не дешеві підробки, і ви не помилитеся!