• Головна
  • У Хмельницькому обговорили проект створення Народної Конституції України (Фото, відео)
17:00, 19 листопада 2015 р.

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної Конституції України (Фото, відео)

Хмельницький став одним з перших міст, куди приїхали експерти для широкого громадського обговорення створення нової Конституції України. Провідні експерти у сфері конституційного права представили їхнє бачення того, чи потрібна Україні нова Конституція, яким чином буде здійснюватися механізм відбору людей, які, власне, писатимуть Основний закон країни.

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної  Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 1

Координатор проекту  та член правління Міжнародного центру перспективних досліджень Сергій Кіщенко, окреслив завдання так: «Ми хочемо донести до громадськості, що процес створення Конституції – це не процес звичайної нормотворчої роботи, це – процес максимально широкого залучення суспільства до обговорення, до визначення тих положень, які мають бути включені до Конституції, – переконаний Сергій Кіщенко. –  І це говоримо не ми, це говорить міжнародний досвід тих конституційних процесів, які останні роки успішно тривали в світі».

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної  Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 2

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 2

Провідний експерт у сфері конституційного права та представник програми Громадської організації «Конституційний конвент» Геннадій Друзенко, на пропозиції чому не можна просто переробити, «підлатати» чи змінити деякі розділи діючої Конституції, вважає головним аргументом те, що шляхом зміни лише деяких положень, що і так практикується багато років, не вдасться досягти головного –  відновити до цього документа ставлення як до святині чи символу.  За словами експерта, до чинної Конституції існує виправдана недовіра народу, крім того навіть процес ухвалення був закритим, з умовним громадським обговоренням. Тоді Парламент ухвалив Конституцію радше, як компроміс.

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної  Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 3

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 3

Єдиним шляхом ухвалення нової Конституції, вважають експерти, є написання її людьми, які не мають відношення до влади. А прийняття Основного закону лише шляхом референдуму. На думку експертів, переписувати і ухвалювати Конституцію в Верховній Раді означає не що інше, як писання правил гри під час самої гри. Тому вони вважають найефективнішим створення спеціального органу – конституантів (конституційної асамблеї, конвенту, віче або будь-яка інша назва). Цей орган створюється для однієї мети – підготувати і схвалити проект Конституції, відтак ці люди не «гравці», а засновники. Прообразами є американський (філадельфійський) конвент, який розробив конституцію США, яка є найстаршою і найстійкішою в світі. За схожою схемою отримала Конституцію Франція, Ісландія, Туніс та інші країни.  
Геннадій Друзенко показав Конституцію Сполучених Штатів Америки, у якій лише сім статей та 27 поправок, і це більше, ніж за 200 років. На противагу Конституція України має 161 статтю та перехідні положення й де-факто не виконується належним чином.

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної  Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 4

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 4

Тому експерти пропонують створити чіткі правила усіх процедур, які дозволять написати справжню народну Конституцію. Підготовчу роботу до відбору установчих зборів втілюватимуть досить невелика кількість осіб – 60.
Натомість до складу Установчих зборів планують залучити 400 народних представників (назва умовна), серед яких були б представники чинного політикуму – 100 осіб, вони подаються тими партіями, які на останніх виборах до ВРУ подолали 2% бар’єр. Другий елемент – включення інтересів територіальних громад – 75 представників та 225 осіб – це представники громадського сектору, наукових установ.

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної  Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 5

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 5

Далі мають відбутися загальнонаціональні вибори, за умови не менше 50% явки. До кандидатів існують певні обмеження, зокрема заборонено делегувати Президента України, депутатів ВРУ, членів Кабміну, керівників центральних органів виконавчої влади, їх заступників, суддів, прокурорів, тобто тих людей, які представляють владу в Україні. 

Експерти наголошують, що ця модель, яку вони пропонують, не є ідеальною, навпаки їм цікава думка громадськості. Власне, задля цього і робляться подібні зустрічі у різних регіонах. Хмельничани були жвавими, уже навіть в ході представлення мали чимало запитань та пропозицій.

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної  Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 6

У Хмельницькому обговорили проект створення Народної Конституції України (Фото, відео) (фото) - фото 6

Про основну мету проекту у відеозаписі 1.

Геннадій Друзенко про події 31 серпня: «Це приклад того як не можна ухвалювати конституційні зміни». Детальніше у відеозаписі 2. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Конституця #народ #Україна #МЦПД #Кіщенко #Друзенко
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...