• Головна
  • Господиням на замітку: традиції та рецепти куті на Святвечір
11:47, 5 січня 2018 р.

Господиням на замітку: традиції та рецепти куті на Святвечір

Найвідоміші назвами куті - кутя, напередодні, сита, сочиво, коливо.

Складно уявити собі різдвяний стіл був без традиційної куті. Але що особливого в цій каші з медом? Звідки в'язалася традиція пригощати гостей цією обрядовою стравою? І як правильно готувати кутю?

Згідно язичницьких вірувань, зерно було символом життя, процвітання, благополуччя і ситості. Мед - другий обов'язковий елемент каші, повинен приносити здоров'я та достаток. У давньослов'янської культури кутя готувалася на похорон, весілля, народження дітей і великірелігійні свята. Для наших предків насіння були символом родючості і кругообігу життя, вони як і людина з'являлися на світ, дарували нове життя і гинули.

Сухофрукти в каші також мали своє значення і підкреслювали ідею вічного життя і безсмертя душі. Так як каша обов'язково повинна бути солодкою, в неї додавали мед, який повинен був відображати задоволення і блага життя. Мак, горіхи, сухофрукти в свою чергу були символом сімейного достатку і майбутніх звершень.

У християнстві кутя також зайняла особливе місце. Цю солодку святкову кашу готують як на похорон, так і на Різдво. При цьому існує кілька варіантів куті: пісна і багата. Традиційно кутю готували з пшениці, але в різних регіонах України, і в кожній родині є свій рецепт цього обрядового страви. Тому зараз не менш поширена кутя рисова, ячмінна, гречана.

Кулінарні особливості регіонів:

  • На Буковині у кутю додають халву.
  • На Галичині кутю варять густу, як каша, і щедро заправляють горіхами та маком.
  • На Волині кутю подають і густу (без узвару), і рідку. На різдвяний стіл подають борщ із грибами, картоплю в "мундирах".
  • На Луганщині кутю зазвичай варять із рису і печуть багато пирогів із різними начинками.
  • На Івано-Франківщині до пісного борщу з грибами готують "краплики" – вареники з дрібно порізаним оселедцем, заправлені смаженою на олії цибулею. Обов'язково роблять пісні голубці з рисом, гречкою і грибами та грибну підливу.
  • На Закарпатті смажать пісні деруни (без яйця), готують "галамбець" – ковбаски з кукурудзяної каші з засмаженою на олії цибулею.

Пшенична кутя з горіхами і маком

Відваріть 1 стакан пшениці, додайте подрібнені волоські горіхи і розтертий до молока мак з медом. Це рецепт традиційної Різдвяної куті, яку ставлять на стіл у Святвечір.

Рисова кутя з сухофруктами

Для приготування цієї каші вам знадобиться відварити півтори склянки рису. Доведіть рис до кипіння і злийте воду, щоб позбутися від клейковини, а вийшла кутя була розсипчастою. Повторіть процедуру кілька разів. Коли рис буде готовий, додайте в нього перетертий мигдаль, трохи кориці і запарений ізюм.

Різдвяна багата кутя

Готову перлову кашу змішайте з перетертим маком, медом і запареними родзинками. Вже 7 січня закінчиться Різдвяний піст і готову кутю можна буде змішати з половиною склянки жирних вершків. Вважається, що саме така каша принесе достаток в будинок.

Багата рисова кутя

Для даної каші рис готують на молоці, і в уже готову основу додають мед і цукати, чим більше цукатів, тим багатшим і щедрішим буде 2017 рік.

На Святвечір готують 12 страв, щоб кожен місяць у новому році був щедрим, традиційно (в залежності від регіонів страви різняться) це може бути: кутя, узвар, горох, капусник, рибні страви, голубці, борщ, вареники, млинці, каша, пиріжки, гриби.

Вже після вечері кутю та деякі інші страви, не прибирають зі столу, а залишають для духів, які будуть сідати за Святу вечерю вдруге. Для них також ставили склянку води і чистий рушник. Потім починали співати колядки. А у віконцях осель всю ніч виблискувало світло, бо й свічки не гасили на Святий Вечір, вони самі мали догоріти повністю.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Різдво #історія #рецепти
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...