• Головна
  • У Хмельницькому зустрічають Масляну-2017: прикмети, звичаї, ворожіння
10:59, 20 лютого 2017 р.

У Хмельницькому зустрічають Масляну-2017: прикмети, звичаї, ворожіння

Цього року Масляна випадає на четвертий тиждень лютого і триватиме з 20 по 26 лютого.

Звичай святкувати Масляну бере свій початок з найдавніших часів: з грецьких і римських вакханалій і сатурналий. Слов'яни-язичники теж справляли в цей період свято - зустріч весни і проводи зими. Та й в народі Масляна завжди була веселим часом. Вважалося, що той, хто відмовиться її святкувати, буде жити "в гіркій біді і зле скінчить". Святкувати Масляну було прийнято катанням на санках з крижаних гір, запалюванням багать. Ну і звичайно, в Масляну прийнято пекти млинці, адже млинець - символ сонця.

Цього року Масляна починається 20 лютого. Святкувати її потрібно всі сім днів. Варто відзначити, що в давніх традиціях, кожен день тижня - був особливим і мав свою назву і значення.

Понеділок - це день "зустрічі". У цей день зустрічають Масляну, наряджають ляльку-опудало, будують снігові гори. Також в цей день ворожили дівчата. Наприклад, свою долю можна дізнатися за допомогою звичайного холодцю. Зварити і з'їсти його варто напередодні, а кістку - зберегти. Треба взяти її і кинути за спину. Якщо долетить до дверей або воріт - буде міцне здоров'я, якщо перелетить - заміжжя не за горами.

Вівторок- "загравання". У цей день хлопці виглядають наречених, а дівчата - суджених. Предки вірили, що це найкращий день для доленосних знайомств.

Середа - "ласунка": прийнято ходити в гості до тещі, а ті, в свою чергу, повинні пригощати млинцями.

Четвер - "розгул", найвеселіший день. Возять опудало на колесі, катаються, пісні співають, починають колядувати. В цей день не можна шити і прясти.

П'ятниця- "тещині вечірки". Тепер уже зять тещу до себе запрошує і пригощає млинцями. За традицією, продукти вона повинна придбати сама. Посиденьки варто сприймати, як обмін досвідом.

Субота- "посиденьки зовиці". Невістка дарує золовкам (сестрам чоловіка) подарунки. У цей день спалюють опудало Масниці, а попіл розвіюють по полю, щоб був хороший урожай.

Останній день Масляної - "Прощена неділя", "прощений день" або "проводи". У цей день закінчується гуляння, на крижаних гірках розводять багаття, щоб лід розтопити, а холод знищити. Прощення просять, милосердні справи творять. Прийнято просити вибачення в цей день за образи, відвідувати померлих родичів на кладовищі, поминати їх. У цей день не можна вживати алкоголь.

А ось в православному церковному календарі ці 7 днів називаються Сирна Седмиця - підготовча і останній тиждень в богослужбовому статуті Православних церков перед Великим постом. Про цю седмицю в богослужінні йдеться: "переддень покаяння, предпразднество утримання, світле передчуття поста, седмиця перед очисною".

Цього року Масляна випадає на четвертий тиждень лютого і триватиме з 20 по 26 лютого.

Також на Масляну прийнято дівчатам ворожити на млинцях. По першому спечений коржу судили про те, що очікує:

• Якщо млинець легко перекинувся - в цьому році має бути заміжжя.
• Якщо млинець пристав до сковороди - ще 3 роки в рідному домі сидіти.
• Рівні краї у млинця - заміжжя щасливе буде.
• Краї нерівні, рвані - подумати потрібно, за того чи заміж збираєтеся.
• Якщо посередині вийшов колесо до воза, чоловік буде вірний. Якщо збоку - на сусідок задивлятися стане.
• Скільки дірочок у млинці - стільки дітлахів.
• Гарний рум'яний млинець - здоров'я багато буде, блідий - до хвороб.
• Тонкий млинець - до легкого життя, товстий - до праці.

У неділю пекли млинці з різною начинкою і пригощали перехожих. Примічали, хто першим візьме млинець: чоловік або жінка - такого статі дитина народиться. Все млинці розберуть - чекає щаслива доля. Скільки млинців залишиться - стільки років і в дівках сидіти.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тиждень #масляна #млинці #поради #традиції
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...