• Головна
  • Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін
19:12, 22 жовтня 2017 р.

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін

У передчутті вечірок сьогодні молодь вигадує собі химерні образи, аби вразити друзів та налякати перехожих.

Все більше українців щороку з захопленням витрачають гроші на костюми та декорації для святкування зовсім таки не українського свята. Проте, Україна теж має певне відношення до Хелловіну. Що ж приховує в собі це містичне свято, звідки взялися такі химерні традиції та чи по-християнськи взагалі українцям виряджатися в костюми нечисті?

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін

Хелловін– кельтське стародавнє свято, яке є одним з найбільших і улюблених у Північній Америці. Однак щороку його популярність дедалі більше зростає і в інших країнах світу. В різних куточках його називають по-різному: Днем реформації, Кельтським Новим роком або Днем мертвих. Батьківщиною Хелловіну вважається Ірландія.

Щорокув ніч з 31 жовтня на 1 листопада дорослі переодягаються в містичних страхітливих героїв і влаштовують тематичні вечірки з "моторошними" смаколиками. Діти, також вбираючись в костюми, ходять від будинку до будинку, збираючи солодощі, зі словами "Цукерки або смерть!". Погодьтеся, що ця традиція нагадує українські колядки.

Що святкують?

В "Енциклопедії американського фольклору" сказано:"В основі Хелловіну лежить контакт із духовними силами, більшість з яких лякають або погрожують живим". 31 жовтня у кельтів випадало свято Самхейн (Samhain), назва якого походить від персонажа Самхейна – князя смерті. Вони вірили, що саме в цей день відкриваються ворота в потойбіччя і душі мерців спускаються на землю та, з допомогою обрядів, живі могли встановити зв'язок з духами.

До США Хелловін потрапив у XIX столітті. Однак набув своєї версії святкування, метою яких більше вважалися розваги та веселощі, в той час, як ірландці зберегли елементи вірувань кельтів і друїдів.

Християнська церква не могла проігнорувати таке явище, як кельтський День нечисті і тому було вирішено запровадити 1 листопада"День всіх святих". Це свято тих святих, у яких немає свого особливого дня. Цього дня належало прославляти святих і мучеників. У народі "День всіх святих" - All Saints' Day - називали Allhallowmas (the mass of all Hallows), а ніч перед цим днем отримала назву All Hallows Eve - "Переддень Дня всіх святих". Ось звідси і пішла назва свята - Halloween.

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін, фото-2

Чому переодягаються?

Версій походження традиції вбиратися на Хелловін у різну нечисть існує декілька. Дехто вважає, що кельти вірили, що моторошним виглядом, виряджаючись у звірині шкури, вони відлякують привидів. За іншою версією, таким способом кельти намагалися задобрити Самхейна, аби він дозволив душам загиблих відвідати свої домівки. А щоб врятуватися від прокляття князя смерті, вони готували також їжу для мандрівних душ та гасили світло у своєму житлі.

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін, фото-3

Чому ліхтарик з гарбуза?

Важко уявити Хелловін без гарбуза зі страхітливим "обличчям" та свічкою всередині. Цей ліхтарик (який, до речі, називається Джек) є невід'ємним атрибутом свята. Історія походження даної традиції також має ірландські корені.

Існує легенда про ірландського пияку та скнару Джека, який два рази зумів обдурити Диявола, коли той приходив по його душу. Своїми хитрощами Джеку вдалося "виторгувати" собі ще 10 років життя. Однак, після тих витівок, коли прийшла його смертна година, Джека не впустили в пекло, а за пияцтво та жадібність на небеса він теж потрапити не міг. Відтак Джек став неприкаяною душею і мусів блукати по землі. Наостанок Диявол кинув йому вуглинку з пекла, що освітлювала Джеку дорогу у вічній темряві, а ліхтарем для вуглини став порожній гарбуз.

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін, фото-4

Хелловін в Україні

Свято, подібне Хелловіну, існувало і у Київській Русі. Воно називалося Навій День(від старослов’янського "навь" – мертвець, небіжчик, покійний, померлий) або Проводи і святкувалося навесні. В Україні досі існує це свято. Однак традиції святкування дещо відрізняються. У Навій День у слов'ян починалися обрядові відвідування могил з покладанням до них їжі (тлумачиться як жертвоприношення).

Свято Хелловіну в Україну прийшло під час розвалу Радянського Союзу. З кожним роком воно ставало все популярнішим. Молодь організовує тематичні вечірки, по вулицях "гуляють" відьми, вампіри і зомбі, а в меню ресторанів з'являються страви з гарбузів.

Напротивагу тим українцям, які готуються і чекають Хелловіну, багато хто засуджує це свято, вважаючи його несумісним з українськими звичаями та традиціями. Зокрема це стосується Церкви.

Ставлення Церкви до Хелловіну

Традиції святкування Хелловіну християни розцінюють, як поклоніння сатані, пропаганду ідолопоклонства, розпусту, бісівські ритуали і людські жертвоприношення.

Появу симпатій до Хелловіну в Україні віряни пов'язують з періодом пострадянської духовної кризи в суспільстві та порівнюють з рухом "хіппі" (мається на увазі протестні настрої та бажання певної свободи самовираження). Святкування днів подібних Хелловіну у сучасну добу Церква сприймає як свідчення духовної катастрофи у суспільстві .

На думку вірян християнам не гоже долучатися до дійств присвячених Хелловіну, вони вважають, що основною суттю цього свята в Україні є підміна понять та поклоніння дияволу.

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін, фото-5

Як святкують Хелловін у світі?

У Німеччині масові дійства на Хелловін відбуваються в замку Франкенштейна. Туди з'їжджаються тисячі людей. Гуляння за традиціями проходять з містичними персонажами та страхітливими декораціями цілу ніч. Чого не скажеш про іспанців, які святкують Хелловін аж три дні.

Похожее изображение

Похожее изображение

УВеликобританіїсвята не уявляють без форту Емхест в місті Четем, де організовують спуски в підземні лабіринти, а організатори доповнюють дійство спеціальними "сюрпризами", аби більше вразити туристів.

Зрозуміло, що ніхто так не вміє святкувати Хелловін, як США та Канада. В цих країнах гуляння відбуваються з найбільшим розмахом: місцева влада прикрашає у відповідному стилі вулиці, кожен житель намагається як найхимерніше вбрати свою оселю, а "випрошування" дітьми цукерок таке ж поширене в кожному місті, як в Україні колядки.

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін, фото-7

В Австрії та Китаї окрім тематичних вечірок дотримуються й інших ритуалів. Китайці та австрійці перед сном ставлять на стіл воду, їжу та свічку, або ліхтарик. Вони вірять, що в цей день душі покійних предків, "подорожуючи," навідуються до своїх домівок. Ліхтар їм допомагає знайти дорогу в темряві, а їжа підживитися.

На батьківщині Хелловіну, в Ірландії, традиції святкування вже уподібнились американським. Костюмовані вечірки, "химерна" їжа, прикрашання вулиць – незамінні атрибути свята.

У Мексиці Хеллоуїн називають "Ель Діа де лос Муертос" або дні мертвих. Захід починається ввечері 31 жовтня і закінчується 2 листопада. Цей день люди проводять біля могил загиблих близьких, проводять пікніки і святкування в їх честь.

Японці замість Хелловіну відзначають фестиваль Обон, також відомий як Мацури або Урабон. Цей фестиваль присвячений духам предків. Червоні улани висять навколо області для святкувань, і свічки, що горять в ліхтарях, направляються плисти річками в моря.

Свято нечисті чи безневинна розвага: все про Хелловін, фото-8

Для когось Хелловін - це просто привід гарно розважитись та покреативити у створенні химерного образу. Хтось вбачає в цьому поклоніння нечисті. А комусь взагалі все одно, що там відбувається. Святкувати чи не святкувати Хелловін обирайте самі, головне не забудьте потім назад перетворюватись в людей.

І, так: цукерки або смерть!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#хелловін #християнство #святкування
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...