Комуналка по-новому: пеня, права, договори

На цьому тижні Верховна Рада України прийняла закон, який безпосередньо торкнеться життя кожного українця

262 народних депутата Верховної Ради нарешті прийняли нову редакцію закону про житлово-комунальні послуги.

Закон, який припадав пилом у стінах парламенту ще з 2015 року, за оцінкою експертів, має кілька реформаторських моментів. Але, як вводиться в українських реформах, - вже традиційно, до будь-якій бочці меду додається чимало дьогтю. З нього і почнемо аналіз закону про ЖКГ.

Пеня повертається

Одним з найбільш неприємних нововведень нового закону стане повернення пені за протермінування комунальних платежів. Нагадаємо, що пеню за комуналку скасували ще в 1996 році, коли в Україні масово затримувалися зарплати та пенсії.

Але за фактом, щоб пеня реально вдарила по вашій кишені, потрібно потрапити в число зовсім вже злісних не платників. Судіть самі. Згідно зі статтею 26 закону, в разі несвоєчасного платежу споживач повинен буде сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день протермінування. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків всієї суми боргу. Це означає, що 100 днів протермінування - це 1% від суми заборгованості, тобто в рік максимальна сума пені становить 3,65%.

На 10 тисяч гривень боргу річна пеня складатиме 365 гривень. На 100 тисяч - 3 650 гривень.

Але законом передбачено, що в разі заборгованості держави по субсидіях і пільгах пеня не нараховується. Також не нараховується пеня, якщо у людини є заборгованість по оплаті праці, яка підтверджена документально.

Відзначимо, що норми законів щодо введення пені вступають з 2019 року. З огляду на те, що наступний рік передвиборний, українці мають шанс, що нардепи до початку 2019 року передумають і цю норму все ж таки скасують.

Відкрийте, я прийшов вас відключити

Ще одним неприємним пунктом нового закону є стаття про право комунальників відключати боржників від послуг в разі затримок з оплатою. У статті, правда, обмовляється, що відключати за несплату не можна в тих випадках, коли якість послуг не відповідає умовам договору.

Раніше право комунальників на відключення було зареєстровано тільки в підвідомчих актах і не мало сили закону.

Від централізованого опалення можна буде відключитися поквартирно

Але не все так негативно в новому законі. Безсумнівним плюсом документу є норма, яка дозволить власникам квартир в багатоповерхівках відключатися від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Умовою для дозволу на відключення від центрального опалення і постачання гарячої води є наявність певної кількості вже відключених квартир в будинку. «У багатоквартирних будинках, в яких на день набрання чинності цим Законом не менше половина квартир і нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно на власний розсуд в установленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру або нежитлове приміщення і влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого в до поставки) в такій квартирі чи нежилому приміщенні ", - йдеться в тексті закону.

У той же час нормативним актом не допускається примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, в багатоквартирних будинках в разі відключення від цих мереж інших власників квартир і нежитлових приміщень.

Бути в ОСББ вигідніше

Мешканці будинків, які створили своє ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирних будинків), тепер можуть підписувати колективні договори з постачальниками послуг.

Там, де таких об'єднань не буде, постачальники мають право вводити індивідуальні націнки або послуги, наприклад, абонплату, або індивідуальні тарифи за обслуговування лічильників.

У випадку з колективними договорами такої плати немає, так як постачальник послуги не несе витрат з обслуговування тисяч абонентів, а працює тільки з одним представником від будинку.

При поставках за індивідуальними договорами вводиться також плата за утримання і ремонт внутрішньобудинкових мереж (від входу в будинок до квартири).

Розмір її, як і абонплати, повинен пізніше визначити Кабмін. Від оплати мереж, в принципі, можна відмовитися. Але в такому випадку труба, яка може лопнути в підвалі,  може стати вашою особистою проблемою, а її ремонт обійдеться вам набагато дорожче.

Відповідальність комунальників за якість послуг

Законом вводиться відповідальність постачальників за якість комунальних послуг. У разі припинення поставок послуги мешканці протягом трьох годин повинні бути сповіщені про це так само, як і про терміни щодо усунення аварії або планового відключення.

Само собою, якість послуг має відповідати затвердженим нормам і стандартам.

Виконавець послуги з постачання та розподілу електричної енергії зобов'язаний поставляти споживачеві електричну енергію відповідно до умов укладеного договору про постачання з дотриманням встановлених показників якості послуг. Параметри якості електричної енергії повинні відповідати нормативним документам в галузі стандартизації.

"Виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити поставки теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури і величини тиску.Параметри якості води повинні відповідати встановленим законодавством вимогам», - наголошується в тексті документа.

Новий закон передбачає право споживачів платити менше за неякісні комунальні послуги, а також не платити за них зовсім (виняток - опалення), якщо він тимчасово не проживає в квартирі більше місяця.

Також споживач, відповідно до закону, має право без додаткової оплати отримувати від виконавця житлово-комунальних послуг:

    - 
інформацію про ціни і тарифи;

   -  
загальну вартість місячного платежу ;

    - 
структуру ціни або тарифу;

    - 
норми споживання;

    - 
порядок надання послуги, а також про її споживчі властивості.

Договір не підписувати - собі дорожче

Відповідно до законопроекту, в Україні вводяться договірні основи взаємодії споживача з керуючими і з усіма постачальниками комунальних послуг, водоканалами, теплоенерго, компаніями щодо поводження з відходами, електроенергетики, газовиками.

З компаніями, які постачають послуги, будуть укладатися, як колективні (ОСББ), так і індивідуальні договори.

Якщо ви не підписали самі такий договір, то повинні будете отримати типовий проект - він буде затверджений Кабміном.

Якщо за 30 днів ви не підписали його і не відмовилися від отримання послуги, він автоматично вважається укладеним.

А от у випадку «необгрунтованої відмови» можете опинитися і зовсім без комунальних послуг.

«Необгрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладення договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачеві», - йдеться в тексті закону.

Коли почне діяти закон

Згідно з перехідними положеннями до закону, документ вступає в силу на наступний день після його публікації і вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності, за винятком п.7 ч.1, п.10 ч.2, п.2 ч. 4 ст.7, ч.3 ст.11, абз.1 і 2 ч.5 ст.18, ч.1 ст.26, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року.

Укладені до набрання ним чинності договори про надання житлово-комунальних послуг продовжать дію ще протягом одного року після вступу в силу закону.

Протягом цього терміну співвласники багатоквартирних будинків повинні самі визначитися зі своїм майбутнім, а головне, - знайти ефективного керівника для свого будинку.

Як показують українські реалії - знайти доброго керівника або правильну компанію іноді буває не менш складно, ніж вибрати 
главу держави, який влаштовує всіх українців. Тільки ось в цьому питанні перекласти відповідальність «за зраду» на інших вже не вийде. Може, коли потренуємося на управителях будинків, у нас нарешті почне виходити краще і з виборами депутатів.

пеня комуналка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
872 перегляди у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
25 вересня о 7:33 до Оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Хмельницькій області надійшло повідомлення про пожежу на території речового ринку на вул. Геологів в м. Хмельницький. Нагадаємо, У Хмельницькому палав речовий ринок. ВІДЕО До місця події було направлено черговий караул 1-го державного пожежно-рятувального загону. По прибуттю на місце пожежі, рятувальниками встановлено, що горить приватне кафе на площі 7 кв.м. Існує загроза поширення в...
Допомога
Правоохоронці розшукують 62-річного Вознюка Юрія Васильович та 34-річного Вадима Тимофєєва Віньковецьке відділення поліції Ярмолинецького ВП ГУНП в Хмельницькій області розшукує Тимофеєва Вадима Володимировича 1984 року народження, уродженця села Дашківці Віньковецького району Хмельниччини.  Чоловік повертався з міста Бердянськ Запорізької області на придбаному там автомобілі марки "БМВ 528" сірого кольору на литовській реєстрації JJF613. На зазначеному ав...
Кримінал
Упродовж останнього часу Хмельницьким ВП все частіше фіксуються звернення громадян щодо випадків шахрайства з талонами на паливо. Аналіз заяв та наявність безлічі оголошень, на сайті OLX, в яких пропонують талони на пальне чи гуртові партії нафтопродуктів за заниженою ціною. Як свідчить практика, у процесі листування з продавцем з'ясовується, що необхідно перерахувати частину грошей на рахунок банку заздалегідь, після чого талони на пальне будуть відправл...
Суспільство
До Дня міста Хмельницького 29 вересня на великій сцені біля кінотеатру імені Т. Шевченка відбудеться концерт «Зірки українського мейнстріму» за участю гуртів: «5 Vymir», «Patsyki z Franeka», «The Hardkiss». Початок концерту о 20:00. ХМР: Запрошуємо хмельничан та гостей міста!
Новини компаній
Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури тіла і навколишнього середовища - дуже корисний пристрій, який повинен бути в кожному домі. З його допомогою Ви з легкістю і за лічені секунди зможете виміряти температуру тіла членів родини. Але також пристрій дозволить дізнатися й температуру будь-якій поверхні або предмета: стіни, їжі, води. Кожен термометр інфрачервоний безконтактний, представлений у нашому магазині пройшов ретельний відбір і...
Пригоди
Аварія трапилася 25 вересня близько третьої години. На автодорозі Доманово-Ковель-Чернівці-Тереблече, неподалік села Чорний Ліс Збаразького району, зіткнулося два автомобілі.  За попередньою інформацією, водій ВАЗ-2106, 1960 року народження, виїхав на смугу зустрічного руху і врізався в іномарку Volkswagen Polo. В результаті удару водій ВАЗу та його двоє пасажирів - жінки 1964 та 1970 років народження, загинули на місці події. Читайте також: Чоловік, який...
Суспільство
Аби створити сприятливі умови для святкування Дня міста Хмельницького міська влада встановила окремий графік подачі гарячої води. Тож у суботу, 29 вересня, та у неділю, 30 вересня, гаряча вода до осель хмельничан подаватиметься з 7 до 23 години. У п’ятницю, 28 вересня, гаряча вода буде у ранкові години – з 6.00 до 09.00, у вечірні – з 15.00 до 23.00. Подачу і підігрів води забезпечуватимуть міські комунальні підприємства „Хмельницькводоканал”, „Хмельницькт...
Пригоди
Крадії полюють за гаманцями Цуплять найчастіше гаманці та мобільні телефони. Тож, поліціянти закликають містян бути пильними. Особливо - у громадському транспорті. Перше місце серед тролейбусів, де працюють злодії, посідає «7А», серед маршрутних таксі – №46. Читайте також: У Хмельницькому збільшуються випадки шахрайства з талонами на паливо У місті активізувалися кишенькові крадії. Хмельницький відділ поліції закликає містян бути пильними, особливо у грома...
Кримінал
У ході проведення операції «Акциз-2018» співробітники податкової міліції Головного управління ДФС у Хмельницькій області викрили протиправну діяльність автозаправної станції, з якої реалізовувалось дизпаливо. Як встановили фіскали, одна із місцевих жительок, не бувши зареєстрованою як фізична особа підприємець та не маючи відповідних дозвільних документів, здійснювала реалізацію дизельного пального зі стаціонарною АЗС і з місткостей типу «єврокуб», які зна...