«Контролюй бюджет власними руками»: хмельничанам пропонують роз'яснення щодо бюджетного процесу (Відео)

Вчитися контролювати бюджетні витрати ніколи не пізно. А простіше це зробити завдяки анімації від Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД).

За три роки дії закону про децентралізацію в Україні з’явилось 665 об'єднаних територіальних громад. І це, як свідчить європейська практика перебігу адміністративно-територіальних реформ - рекордний показник. Утім ми, люди "п'ятирічок" знаємо, що темпи - не гарантія якості. Тож контроль витрат місцевих бюджетів, які у 2018 році перевищать 500 млрд грн, - завдання номер один для молодих ОТГ.

Серія відеороликів “Контролюй бюджет власними руками” від ІСЕД може допомогти розібратися.

Як і чим наповнюється бюджет - розповідає перший ролик, який запевняє: з кожної гривні 70 копійок лишається на місцях:

Знання, як витратити ці гроші і за що платить громада, за що район, за що область, за що - держава, подані у другому ролику разом з відповідями на питання: за чий кошт відремонтувати дорогу чи освітлення.

Як дізнатися, хто і на що витратив? Чи справді наші гроші пішли на меблі для школи чи на нову дорогу? Третій ролик розповідає про це та про інформаційні звернення, які має право питати кожен:

Чи можемо ми вплинути, щоб бюджетні кошти використали на абстрактні цінності,  на конкретні справи? Про це у наступному ролику, разом із інформацією, як взяти участь у формуванні бюджету:

Як вкладати у розвиток бюджету та не просто проїдати зароблені громадою кошти, а примножувати їх? Про це - у п'ятому ролику Серії:

Для чого ці мультфільми для дорослих? - спитаєте ви. Автори проекту пояснюють це просто і переконливо - для просвіти:

«На місцевому рівні залишається більша частина податку на доходи фізичних осіб та частина акцизів. Також у розпорядженні місцевої громади гроші з податку за нерухомість, туристичний збір, адміністративні послуги, доходи від оренди комунального майна та плата за користування деякими природними ресурсами, — уточнює керівник економічних програм ІСЕД Ярослав Жаліло. — Очевидно, що зростання обсягів бюджетних коштів на місцях має стати поштовхом і для більш відповідального ставлення громадян до контролю формування та виконання місцевих бюджетів».

А керівник проекту «Контролюй бюджет власними руками» Марина Дадінова вважає:

“Громадяни мають низьку обізнаність щодо бюджетного процесу та часто не розуміють, які місцеві проблеми розв'язує місцева влада, а з якими питаннями та вимогами звертатись до центральної. Також немає усвідомлення, що бюджетні кошти — це їхні гроші, адже з кожної гривні в бюджеті 70 копійок складають гроші платників податків”.  

Ці ролики допоможуть громадянам бути більш ефективними у своїх діях. Наприклад, коли люди дізнаються, що підручники до місцевої школи купує міська рада, то саме до неї будуть апелювати для вирішення цієї проблеми, а не збиратимуть десять тисяч підписів під петицією до Кабінету Міністрів, щоб уряд розібрався з проблемою місцевого рівня».

Довідка:

Інститут суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) – неурядовий аналітичний центр, заснований групою незалежних експертів з метою аналізу та вироблення кращої державної політики. Інститут аналізує та удосконалює державну політику в ключових сферах суспільно-економічного розвитку, починаючи від висування ідеї, її формулювання, концептуалізації аж до впровадження конкретних рішень. Більше інформації - на сайті www.iser.org.ua

Проект «Контролюй бюджет власними руками» реалізується Інститутом суспільно-економічних досліджень в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.

контролюй бюджет власними руками
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі