• Головна
  • 13 січня українці відзначатимуть Щедрий вечір: традиції та застереження
10:42, 13 січня 2018 р.

13 січня українці відзначатимуть Щедрий вечір: традиції та застереження

13 січня українці відзначатимуть Щедрий вечір: традиції та застереження

З давніх часів на новорічні та різдвяні свята у нас прийнято колядувати, посівати і щедрувати.

Інформує 0382 з посиланням на 24 канал.

Вважається, що святкування походить ще від язичних звичаїв, водночас за християнським календарем - це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки).

За українськими традиціями, обидва свята об'єдналися в Щедрий вечір, або свято Меланки.

У західних регіонах України, Щедрим (Другим Святим вечором) називають вечір 18 січня перед Водохрещем.

У вечір напередодні Старого Нового року щедрують. Не дарма його називають щедрим. Щедрувальники ходять по домівках і вітають усіх із прийдешнім святом, співають щедрівки, бажаючи добробуту і щастя, здоров’я і процвітання.

Традиції

Цього дня народ традиційно накривав багаті столи, з м’ясом і салом, а головною стравою вважалася щедра кутя. Готували пироги, млинці, вареники і, звичайно ж, гостинці для щедрувальників. Вважалося, що після заходу сонця починала пустувати нечиста сила. Тому щедрівки були своєрідним захистом будинку і господарів від нечисті.

На Старий Новий рік і Свято святого Василя, крім служби в церкві, вранці ходили посівати хлопчики-посівальники, засипаючи зерном домівки родичів, сусідів і знайомих, при цьому співали пісні-посівалки. Є повір’я, що першим на Старий Новий рік до хати повинен зайти чоловік – тоді і врожай буде, і худоба здорова, і в будинку лад. Всім засівальникам заведено давати гроші, частину з яких вони можуть віддати до церкви на пожертвування. Вважається, що зерно, яким посівають, не можна вимітати до заходу сонця. Що не можна робити на Щедрий вечір.

Що не слід робити

У давнину українці вважали, що у цей день не слід вимовляти слово "тринадцять", а також рахувати дрібні монети, адже це принесе сльози на весь рік.

А ще у Василів вечір не можна нічого давати в борг, інакше весь рік ви будете боржником.

Не можна на Щедрий вечір сваритися

Існує традиція, що в перший день Старого Нового Року до хати першим обов’язково повинен увійти чоловік, саме тому посівати ходять тільки хлопці. А жінки у цей день не ходили в гості.

Також українці вважали, що свято не варто в темному одязі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#щедрівки #традиції
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...