16:45, 26 травня 2018 р.
Що відбувається з медичною реформою прямо зараз
Хвиля гарячих обговорень медичної реформи, офіційно стартувала на початку року і поступово стихла. На сьогодні процес запущений і, за словами медиків, повільно, але розвивається.
З деклараціями не поспішають
Протягом 2018 року триватиме кампанія з підписання декларацій між пацієнтами і лікарями, що в подальшому дозволить фінансувати роботу лікарень адресно - лікар отримає стільки, скільки пацієнтів він обслужив. Реформа передбачає, що всі вони повинні підписати з лікарем декларацію, своєрідний договір про співпрацю. В.о. міністра Уляна Супруна підкреслює, що кінцевої дати завершення цієї кампанії немає, і наводить цифру про те, що зараз в Україні декларації з лікарями уклали 10% українських пацієнтів.
Населення на даному етапі неохоче приймає нові правила і вибирати лікарів не поспішає. До того ж не всі лікарні підключені до системи, яка реєструє декларації.
Незважаючи на запевнення в.о. міністра про те, що кінцева дата декларування не визначена, існують побоювання, про те, що можна не встигнути.
З 1 січня 2019 року пацієнти і медики можуть зіткнутися з тим, що без підписаних декларацій вони не матимуть законного статусу для отримання і надання медичних послуг і, відповідно, їх фінансування.
До чого готуватися лікарям
Лікар безпосередньо зацікавлений підписати декларації з найбільшою кількістю пацієнтів. Чим більше він буде надавати послуг, тим більшою буде його зарплата. Цей здавалося б зрозумілий принцип насправді - нововведення. Так як раніше в комунальних лікарнях зарплата лікаря розраховувалася від умовного кількість обслуговуваних їм пацієнтів.
Тепер лікарі мусять подобатися пацієнтам, підвищувати свою кваліфікацію, конкурувати, надавати якісний сервіс.
«Потрібно і посміхатися і надавати профілактичні послуги. Адже тепер лікар працює для конкретних людей, а не абстрактного населення», - говорить директор одного з КП« Центр первинної медико-санітарної Ірина Шкабарня.
«Важливо відзначити, що на сьогодні в Україні ще не до кінця сформований інститут сімейного лікаря, а багато керівників медустанов не є підготовленими менеджерами. Тобто, нам ще належить змінити підхід до підготовки лікарів і керівників. Також потрібно визнати, що значна частина лікарів, що надають первинну медичну допомогу, знаходяться в передпенсійному та пенсійному віці, в якому мотивація вдосконалюватися падає. Разом з тим вже зараз лікарі мають можливість підвищувати кваліфікацію. Для цього існують освітні курси, тренінги, програми обміну досвідом. Багато вже використовують ці можливості і зможуть ефективно працювати в умовах реформи », - ділиться Андрій Маляренко.
Депутат зазначає, що високо мотивована лікарям вигідно реєструватися як ФОП, а потім створювати їх об'єднання.
До чого готуватися пацієнтам
До нових принципів взаємовідносин в медицині, в якій ціна здоров'я матиме конкретну цифру. На сьогодні, коли мова йде про реформу первинної медицини, перелік безкоштовних послуг буде чітко обмежений. Крім того, пацієнти отримають додаткові важелі впливу на лікарів, так як декларації можна переукласти.
В цілому, поки система субвенцій і адресних виплат будуть функціонувати паралельно, в житті пацієнтів мало що зміниться. Але потрібно бути готовим до того, що в певний момент такий стан справ припинитися. І тоді, турбота про здоров'я почнеться з вибору свого лікаря. Якщо ви не хочете йти до старого дільничного, поцікавтеся кваліфікацією його колег.
Зміни потрібні
І медики, і пацієнти говорять про те, що необхідність змін назріла давно. Через медичну реформу пройшли багато країн.
«Вперше за багато років в Україні спроби змінити систему охорони здоров'я відображаються в конкретних діях. Вони стосуються не тільки медичної складової, а й системи управління та фінансування. В існуючій системі бюджетні витрати, 50-70% яких припадають на зарплати медиків, розподіляються незалежно від кваліфікації лікаря і інтенсивності його роботи. Реформа пропонує змінити цей принцип і створює для лікарів умови для конкуренції, мотивує їх підвищувати кваліфікацію і боротися за пацієнтів », - каже Андрій Маляренко.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
11:58, 10 вересня
16:20, 16 вересня
5
13:17, 10 вересня
9
live comments feed...