14:29, 20 серпня 2018 р.
Розслідування справи Хмельницького майдану продовжать професіонали з військової прокуратури
Резонансна подія застосування в лютому 2014 року вогнепальної зброї біля центрального входу будівлі Управління СБУ у Хмельницькій області свого часу спричинила багато галасу.
Нагадаємо, 19 лютого 2014 року під час акції протесту біля управління Служби безпеки у Хмельницькому невідомі почали бити вікна у скляних дверях будівлі, повідомляє coolyanews.info.
Внаслідок застосування невстановленими особами вогнепальної зброї дві людини загинули у натовпі та ще близько десятка дістали поранень різного ступеню тяжкості. Військова прокуратура Західного регіону невідкладно відкрила кримінальне провадження, начальнику Хмельницього управління СБУ Віктору Крайтору вручили повідомлення про підозру в перевищенні повноважень і заарештували. Але, в березні 2015 року військова прокуратура перекваліфікувала статтю на більш м’яку про "службову недбалість", а екс-керівник обласного управління СБУ став свідком і вийшов на волю.
У лютому 2017 року справу передали до Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури. Основною версією наведених подій Департаменту спеціальних розслідувань з самого початку була причетність до пострілів саме співробітників СБУ. Незважаючі на тривалий час розслідування, слідство під керівництвом С.Горбатюка так і спромоглося надати достатні для таких звинувачень докази.
Тим не менш, 21.06.2018 ДСР повідомило про підозру в перевищенні влади, «що супроводжувалося насильством, болісними діями та застосуванням зброї, заподіяння умисного тяжкого тілесного ушкодження за метою залякування потерпілого та інших осіб» співробітнику відділу ЦСО «А» УСБУ у Хмельницькій області. При цьому, отримані військовою прокуратурою під час попереднього слідства факти свідчили як раз про відсутність доказів причетності співробітників “Альфи” до розстрілу мітингувальників. Зокрема, у ході слідства було з’язовано, що під час несанкціонованого проникнення у скляній прибудові Управління знаходились тільки мітингувальники, жодного охоронця “Альфи” там не було.
Далі більше. Комплексна фоноскопічна та балістична еспертизи безперечно довели, що постріли здійснювались не з приміщення Управління, а ззовні, де знаходились тільки мітингувальники. Це підтверджують і свідки з числа постраджалих та учасників нападу, які знаходились всередині будівлі, але не бачили ні хто стріляв, ні відкіля здійснювались постріли.
Вилучені на місті події стріляні гильзи належали патронам калібру 9 мм та 5,45 мм, а потерпілі отримали поранення кулями 7,62 мм. Крім того, куля, вилучена з трупа Пагоди Д.О. була відстріляна з іншої зброї ніж та, що знаходилась на озброєнні даного Управління, а вилучена з тіла потерпілого Гуменюка М.М. частина куля взагалі визнана експертами як саморобна.
Таким чином, безліч “темних” плям, нестиковок, відсутність прямих доказів застосування спецпризначенцями зброї повинні були спрямувати слідство Департаменту спеціальних розслідувань на вивчення інших версій події, зокрема свідому провокацію невстановлених поки що осіб, спрямовану на захоплення зброї та знищення якихось документів під прикриттям начебто проявів “народного протесту”.
Адже, в будівлі Управління СБУ на той час знаходилось, на хвилинку, понад 1200 одиниць вогнепальної зброї, понад 30 кг вибухових речовин, понад 700 тис. бойових набоїв... І якщо б не виважені дії силовиків, хто зна скільки б ще було загиблих та постраджалих.
Тому, навіть спроба звинувачення війсковослужбовця СБУ, який у повній відповідності з уставом ЗС України мав всі підстави для застосування зброї виглядає сумнівним кроком. Цікаво, а як, на думку Департаменту спеціальних розслідувань був повинен діяти боєць спецпідрозділу “Альфа” проти невідомих осіб, які розбив вхідні двері проникнули до режимного об’єкту з величезною кількістю зброї, набоїв та вибухівки - може допомогти винести? Саме незначна кількість постраджалих свідчить про непричетність до стрілянини бійців “Альфи”, в протилежному випадку жертв було б набагато більше, адже в СБУ вміють користуватися зброєю...
Тому, є всі підстави вважати, що розслідування справи Хмельницького майдану в невмілих руках слідчих ДСР зайшло в тупик і щоб приховати свою неефективність та уникнути звільнення С.Горбатюк у відчаї намагався продемонструвати хоч які-небудь результати своєї роботи. Адже, “професіоналізм” підлеглих Горбатюка і його самого давно в центрі уваги супільства. Тільки ленивий не критикує хід розслідування резонансних справ, наприклад щодо злочинів на Майдані у 2014 році і узурпації влади Віктором Януковичем і його оточенням.
Але зараз щось пішло не так. На незрозумілі звинувачення Горбатюком альфівця міттєво відреагувала СБУ. Так, речниця СБУ Олена Гітлянська висловила позицію спецслужби - Служба безпеки вважає підозру співробітнику «Альфи» у Хмельницькій області сфабрикованою. Голова СБУ Василь Грицак обговорив цю ситуацію з генеральним прокурором Юрієм Луценком, який пообіцяв максимально об’єктивно в ній розібратися.
Напевно, Луценко вивчив всі напрацювання “наполегливої роботи” слідчих та прокурорів Департаменту спецрозслідувань і прийняв єдине вірне рішення — передати розслідування подій на Майдані у Хмельницькому з управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури Головній військовій прокуратурі.
Як і передбачалось, таке рішення було неоднозначно сприйнято прихильниками та опонентами Горбатюка та його відомства.
Наприклад, т.зв. адвокат родичів Небесної Сотні Євгенія Закревська на своїй сторінці в Фейсбук вже висловила впевненість, що після повернення справи військовим прокурорам шанси притягнути винних у вбивстві людей до відповідальності дорівнюватимуть нулю. Прокурор управління спецрозслідувань Олексій Донський заявив, що буде оскаржувати це рішення генпрокурора.
Одним словом, захист Горбатюка йде по всіх фронтах. З іншого боку, більшість пересічних громадян підтримали рішення Луценка. На їх думку, Горбатюк не відповідає займаній посаді, і взагалі, відсутність результатів Департаменту спецрозслідувань, як в розслідуванні цієї справи, так і розслідуванні злочинів на Майдані та справи Януковича вимагають істотного реформування цієї структури, починаючи з її керівника.
Безумовно, справа Хмельницького майдану потребує ретельного розслідування, винні повинні бути покарані, а невинні реабілітовані. І фахівці військової прокуратура на це здатні. Тільки справедливе, виважене рішення по цій справі дозволить нарешті визначити, хто насправді був винуватцем трагічних подій у Хмельницькому 19 лютого 2014 року?
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:00
Вчора
11:00
Вчора
13:40
11 листопада
ТОП новини
Оголошення
08:07, 7 листопада
17:30, 1 листопада
23:52, 30 жовтня
3
17:30, 1 листопада
18:12, 11 листопада
2
live comments feed...