08:13, 19 вересня 2018 р.
Шкільне життя: скільки часу сучасні учні витрачають на навчання
Доросла людина в Україні працює в середньому 40 годин на тиждень. А школярі часом — 60!
Триває третій тиждень нового навчального року, а батьки уже скаржаться: домашні завдання дітям доводиться робити допізна, на активність на свіжому повітрі майже немає часу, пише газета "Експрес". У результаті школярі перевтомлюються і втрачають хист до навчання.
І це суперечить не лише здоровому глузду, але й державним санітарним нормам.
Ідеальнийрозклад
— Який документ регулює тривалість навчального процесу в школі?
—Це "Державні санітарні правила та норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально виховного процесу", затверджені 2001 року, -- розповідає Любомира Мандзій, директорка департаменту освіти і науки обласної держадміністрації. — Крім того, Міносвіти і науки щороку видає наказ "Про затвердження типової освітньої програми закладів середньої загальної освіти" на новий навчальний рік. У ньому зазначено загальний обсяг річного навчального навантаження для учнів різних класів. А вже конкретний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено в навчальних планах закладів загальної середньої освіти.
—Скільки уроків на тиждень передбачено цими правилами?
—Для дітей 1-го класу кількість годин тижневого навантаження (при п'ятиденному навчальному тижні) має становити 20 годин. Для 2 класу—22 години, 3-го—23, 4-го—також 23, 5-го—28, 6-го—31, 7-го—32 години, 8, 9, 10 та 11-го—33 години.
—А скільки часу виділяється школярам на підготовку домашніх завдань?
—У першому класі домашніх завдань не задають. Обсяг "домашки" має бути таким, щоб витрати часу на її виконання не перевищували у 2 класі—45 хвилин, в 3-му—1 години 10 хвилин, в 4-му—1 години 30 хвилин, в 5—6-му—2,5 години, в 7—9-му—3 години, 10—11 му—4 години. Зауважу, в 2—4 класах домашні завдання не рекомендується задавати на вихідні та святкові дні.
А це—реалії
"Моя донька навчається в 11-му класі, —розповідає Ярослав Кілігой. — Щодня -- 6 -- 7 уроків, з більшості -- складні домашні завдання. Наприклад, вчора вона виконала 4 письмові вправи з української мови, написала твір на урок зарубіжної літератури, вивчила текст напам'ять німецькою мовою і зробила 3 задачі з геометрії. Ще потрібно було підготувати презентацію на урок біології, але Аліна просто не мала сил. Дитина сказала мені: хай вчитель ставить двійку, мені байдуже. Я навіть не намагався вмовити доньку взятися за роботу, бо бачив її втомлені очі. Вона вчилася вдома 7 годин! Лише другий тиждень навчання, та Аліна вже не хоче ходити до школи. А попереду—ЗНО..."
"У 7-му класі—теж шалене навантаження,—ділиться досвідом інша мама, Зоряна Кубрак.—Щодня у мого сина—7 уроків, тобто він у школі з 8.30 до 15.00. Якщо не враховувати перерви, це—5 годин 25 хвилин. Трьох годин, які відводять на домашні завдання в МОН, явно не вистачає. Найчастіше син витрачає вдома на уроки по 5 годин. І це при тому, що працює швидко і якісно! А що казати про дитину, якій важко дається певний матеріал і доводиться більше часу витратити на засвоєння?".
Отже, порахуймо: у школі семикласник вчиться 5,25 години (а загалом проводить у школі 6 з половиною годин), вдома виконує уроки 5 годин. У сумі—10,5—11,5 години щодня! Тобто в робочий тиждень це 52,5—57,5 години! Старшокласники, очевидно, ще більше...
"Дуже багато письмових завдань. Найбільше часу син витрачає на алгебру, геометрію. Зазвичай задають дві задачі й три номери з прикладами. А це—3—4 списані в зошиті сторінки. Також дуже багато часу витрачає на англійську мову. До кінця тижня дитина дуже втомлена",—зізнається пані Зоряна.
"Менше, ніж півгодини на підготовку до одного уроку не витрачаємо,—розповідає Наталя Гук, мати четвертокласниці.—Загалом на виконання домашніх завдань витрачаємо приблизно 3 години замість 1,5 за нормами. Донька після уроків двічі на тиждень ходить на плавання, заняття з англійської мови та уроки гри на скрипці. Додому повертається приблизно о 19-ій годині. Відтак уроки робить приблизно до 22 години. Погуляти, погратися не встигає".
Батьки додають: скаржитися на таку велику кількість домашніх завдань можна—насамперед вчителям, класному керівнику, виносити питання на батьківські збори. Утім практика показує, що це неефективно. Вчителі пояснюють: вони просто виконують навчальні плани, продиктовані МОН. А в МОН радять дотримуватися норм. Утім, як це зробити з таким навантаженням? Замкнене коло.
Як запобігти перевтомі
"Наслідком перевтоми можуть бути розлади нервової системи,—каже Георгій Даниленко, професор, директор Інституту охорони здоров'я дітей і підлітків НАМН України.—Крім цього, виникнення проблем із зором. Інколи психоемоційні негаразди в школярів переходять у проблеми зі шлунково-кишковою системою. Перевтома впливає на все—в тому числі на імунітет. Вона зменшує адаптаційний потенціал школяра".
—Багато дітей відвідують гуртки, секції. Як не переборщити, щоб дитина встигала відпочити?
—Треба орієнтуватися на можливості й готовність дитини. Вона має отримувати фізичне й психоемоційне навантаження, яке сприятиме її розвитку. Якщо дитині не цікаво, то розвиток дитини гальмується. Якщо їй важко, то формується перевтома.
Щодо домашніх завдань, можна використовувати таке правило: півгодини уроків—п'ять хвилин перепочинку. Бажано активного. Також у цей час можна виконувати вправи для очей. Дитина обов'язково повинна мати час для прогулянки на свіжому повітрі—хоча б 2—3 години.
—Коли школярі мають лягати спати?
—Учні початкової школи—не пізніше 21 години, старшої—о 22—23 годині. Старшим учням для сну потрібно щонайменше 8 годин, дітям, які вчасться в основній школі—9 годин, а в початковій—10 годин.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:02
31 жовтня
15:00
31 жовтня
14:05
30 жовтня
15:12
29 жовтня
ТОП новини
Оголошення
23:52, 30 жовтня
3
20:18, 27 жовтня
14
21:45, 2 листопада
4
live comments feed...