• Головна
  • Свято 40 святих: дата, традиції та прикмети свята
16:29, 21 березня 2019 р.

Свято 40 святих: дата, традиції та прикмети свята

Свято 40 святих: дата, традиції та прикмети свята

Свято «Сороки», більш відомий в народі, як 40 святих, що відзначається 22 березня. Наші предки в цей день своїми обрядами намагалися прискорити прихід весни і прогнати геть холодну і голодну зиму.

Православна церква в цей день вшановує пам'ять сорока севастійських мучеників. У цей світлий і радісний весняний день, зима, нарешті, віддасть свої права весні, день зрівняється з ніччю, і почнеться оновлення природи. 

Люди дуже шанують цей день, вважається, що якщо покликати весну, як слід, то вона не забариться з'явитися, холоднеча піде, прилетять пташки, і потечуть струмочки, весело поблискуючи під ніжними сонячними промінчиками. У цього свята у народі кілька назв: «Сороки», «Паски». Деякі день 22 березня називають «Жайворонки» або «Тетерочний день». 

Жайворонки на свято 40 святих

Існує дуже добра традиція пекти до свята 22 березня пташок з тіста жайворонків, яким відводилася головна роль: покликати весну. Отже, ліпимо пташок, передає Ukr.Media.

Тісто для жайворонків заводимо з вечора 21 березня, бажано здобне – порадуємо діточок, пташки у нас вийдуть смачні і дуже красиві. Можна в тісто додати і родзинок, горішків, головне – зробити пташок з розпростертими крильцями, ніби вони летять назустріч весні, зустрічають її, і несуть на своїх крильцях у наші краї. Не забудемо зробити у пернатих очі і рот – нехай пташки бачать Весну здалеку і звуть її голосніше своїм щебетанням. Можна з тіста наліпити невеликі гніздечка, а в них потім посадити наших пернатих друзів – спечені ласощі поставимо на підвіконня, щоб Весна побачила, що до зустрічі з нею давно готові і поспішила прогнати обридлу зиму.

Як спекти жайворонків на свято сорока святих ми пропонуємо вам дізнатися з відео уроку.

Готовими жайворонками вгощаємо дітей.

Ворожіння на жайворонках

Можна і поворожити в цей чарівний свято Весни – одну з пташок можна гарненько приправити сіллю, в деяких пташок покласти монетки. Кому дістанеться «щаслива» пташка, той буде багатий, ситий і вельми задоволений життям. 

Незаміжні дівчата теж не проти поворожити в це свято: кидає дівчина пташку через праве плече назад, а потім дивиться – в яку сторону дзьобиком птаха вказала, там і живе суджений-поживає.

В іншому ворожінні дівчата групою пекли жайворонків і куликов, потім викладали свої кулінарні шедеври у порога і запрошували в будинок собачку – чию птаху собака першою обнюхає і з'їсть, та дівчина і вискочить заміж раніше за інших. До того ж, вважається, що ця дівчина дуже щаслива у сімейному житті, а чоловік їй попадеться гарний, добрий, щедрий і ласкавий. 

Прикмети на 40 святих

В народі існує безліч прикмет про погоду.

Якщо на 22 березня зима не поспішить забратися подалі і випаде сніг, то і святий Великодній тиждень очікується холодним, не весняним, але якщо погода порадує теплом, то можна вважати, що Весна перемогла, і прогнала холоднечу, вітри та снігопади. 

Якщо прилетіли птахи почнуть вити гнізда на сонячній стороні, то це передбачає дуже холодне літо. А якщо пощастить побачити 22 березня шпака, то можна заспокоїтися – літо буде теплим, а урожай хорошим. Ну і звичайно, потрібно підвести до прильоту цих милих птах – змайструвати заздалегідь симпатичні шпаківні, щоб шпаки саме до нашого будинку прилетіли першими і порадували нас своїм чарівним співом.

Вважається, якщо погода на 22 березня порадувала, ще сорок днів ми можемо не переживати про те, що нас чекає. А от якщо в день «Сороки» погодка підвела, то і в наступні сорок днів весна з зимушкою будуть боротися – то тепло, то сніг і сльота. 

Свято весняного рівнодення допомагає нам впоратися із зимовою нудьгою, і якщо вірити в хороше, то воно обов'язково станеться, а 22 березня ми просто допоможемо Весні швидше до нас дістатися – з допомогою віри, добрих традицій і чудового, теплого настрою!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#40_святих #свято #прикмети #традиції #Хмельницький
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...