"Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки

Першого липня розпочався всесвітній челендж "Липень без пластику". Його мета – прожити 30 днів без пакетів і пластикової упаковки

Мільйони людей ставлять перед собою виклик – на місяць відмовитися від одноразових пластикових виробів. Це челендж Plastic Free July, і він проводиться восьмий рік поспіль. Практично кожен шматок пластика, який коли-небудь проводився і не був згодом спалений, досі існує. Природним шляхом він розкладається протягом 500-1000 років. За даними екологів, лише 1% пластика використовується повторно.

Легкі пакети з смітників і звалищ переносяться вітром на великі відстані, забруднюючи річки, озера, моря, океани, ліси і гори. Через це гинуть тварини, птахи та риби. Яскраву упаковку вони приймають за їжу, проковтують і гинуть. До 2050 року пластика в Світовому океані буде більше, ніж риби, якщо споживання пластикових виробів не зменшиться, вважають фахівці Організації об'єднаних націй.Навіщо приєднуватися до челенджу Plastic Free July і як це зробити, дізнавався сайт "Сьогодні".

"Пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення"

Анна Михайлицька бере участь в Plastic Free July другий рік поспіль. Після виклику 2018-го вона вирішила відмовитися від пластикової упаковки назавжди.

"Я брала участь в Plastic Free July минулого року, коли тільки починала свій шлях до екосвідомості. Тоді я дала собі обіцянку місяць не купувати жодної їжі в пластиці. Для мене це стало чудовою можливістю відмовитися від деякої не надто здорової їжі, а також знайти альтернативу для різних продуктів в кращій упаковці. Наприклад, масло або грецький йогурт в склі. я пам'ятаю, що проводила по декілька годин в супермаркеті поки шукала, чим замінити звичні для мене продукти. Саме під час цього челенджу я вперше пішла до супермаркету з своєю банкою, щоб купити моцарелу. Це було дуже хвилююче для мене на той момент. Але коли мені без проблем зважили сир в мою банку, я зрозуміла, наскільки це легко і круто", – розповідає Анна.

Місяць без пластику для неї перетворився вже на цілий рік. Анна зізнається, під час челенджу були і невдачі, кілька разів пластик таки потрапляв в її руки. Це були пластикова упаковка від службі доставки їжі, упаковка для панірувальних сухарів, і так далі. Але це було приводом не зупинятися, а робити висновки і продовжувати працювати над своїми звичками.

Покупки без пластикової упаковки. Фото: Анна Михайлицька

Цього року Анна також бере участь у всесвітньому челенджі, але тепер уже щоб залучити до акції більше знайомих і підписників в Instagram.

"Звісно, мета цього челенджу значно більше, ніж просто бойкот пластика на один місяць. Але саме в такому форматі, коли ти кидаєш собі виклик разом з сотнями тисяч активістів по всьому світу, найкраще вдається робити усвідомлені покупки. Це як курс молодого бійця. По його завершенню навички і звички залишаються надовго. Минулого року я для себе зрозуміла, що життя без пластику якісніше і здоровіше. Мені подобається, що челендж проходить в соцмережах, що дозволяє привернути увагу ще більшої кількості людей і надихнути їх на зміни", – розповідає Анна.

До того ж, в Україні простіше відмовитися від пластику, ніж в США чи Європі, вважає дівчина. У нас можна багато купити на вагу, тоді як в Америці більшість овочів продаються в індивідуальній пластиковій упаковці.

"З вражень однієї іноземки, яка була в Києві: її здивувало, як багато всього можна купити в свою тару в супермаркетах. Ще в Києві багато кафе дають знижку, якщо просиш кави в свою чашку. Мало хто знає, що "паперові" чашки для кава не зовсім паперові, вони покриті шаром пластика, а тому довго розкладаються на звалищі. А кришка, якою ми звикли накривати каву, зроблена з полістиролу, пластику, який при нагріванні від кави починає виділяти канцерогени. Більшість звикли думати "моя хата скраю", "нехай це питання вирішує держава і бізнес-корпорації", "це всього лише один кульочок" і т.д. Але пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення", – додає Анна.

Читайте також: У Хмельницькому курсує екобус (графік)

Як приєднатися до челенджу Plastic Free July

Все почалося 2011 року з невеликої ініціативи в одному з офісів на заході Австралії. За вісім років акція перетворилася на міжнародну громадську кампанію з відмови від одноразового пластику. Це чудовий привід задуматися про кількість пластикових відходів, які виробляє кожна людина, і скоротити їх.Щоб приєднатися до глобального руху, потрібно зареєструватися на сайті Plastic Free July. У спеціальній анкеті слід вказати країну проживання і термін відмови від використання пластика: на день, тиждень, місяць або назавжди. Про свою участь в акції активісти пишуть в соціальних мережах з позначкою #plasticfreejuly, щоб якомога більше людей дізналися про необхідність скорочувати споживання пластика.

Фото: AFP/Rodrigo BUENDIA

Чек-лист челенджу:

 • відмовитися від пластикових трубочок для напоїв;
 • на пікніках або святах використовувати звичайні столові прилади замість одноразових;
 • замінити поліетиленову обгорткову плівку на харчову папір або фольгу;
 • замість пакетів носити з собою багаторазову сумку;
 • готувати каву вдома або купувати в свою кружку. Багато мережних кав'ярень в Києві роблять знижки, якщо попросити зробити в кухлик каву;
 • не купувати упаковані фрукти і овочі. Купуйте їх на вагу в свою сумку;
 • намагайтеся купувати повсякденні продукти, наприклад, крупи, макарони і чай, на вагу, а не в упаковці носіть з собою багаторазову пляшку для питної води і не купуйте воду в одноразових пластикових пляшках;
 • до відділу готової їжі і до м'ясного, рибного або сирного відділів, де продукти загортають в пластикову плівку, ходіть зі своїм багаторазовим контейнером;
 • коли вам знадобиться нова зубна щітка, купите бамбукову замість пластикової;
 • не використовуйте повітряні кульки і блискітки (виготовляються з пластика);
 • віддавайте перевагу продуктам в паперовій упаковці або склі, у яких можуть бути багаторазово переробленими набагато вище, ніж у пластику;
 • використовуйте для покупок фруктівки і екомішочки з тканини замість пластикових фасувальних пакетів.

Як Україна відмовляється від пластикової упаковки

Провести хоча б день без поліетилену. В Україні світовий челендж наразі не отримав масової популярності. Тому Міністерство екології закликає українців відмовитися від пластикової упаковки на день."Думаю, що один день без поліетиленових пакетів українці зможуть прожити без втрат і психологічних травм. Я, як міністр екології, закликаю зробити це 3 липня на Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів", – написав міністр екології Остап Семерак.Приєднатися до акції міністр закликає і бізнес, супермаркети, магазини і т.д."Що це дасть? Насамперед, колективний досвід. Дякую торговельним мережам і активістам, які вже зробили подібні акції стилем повсякденного життя. Друге – зменшення кількість пластику. Його обсяги в навколишньому середовищі є глобальною проблемою. Цифри вражаючі", – пояснює чиновник.

Жодних обмежень щодо пластикової упаковки в Україні немає. Хоча в сусідній Молдові з 1 січня 2019 набув чинності закон про заборону продавати і використовувати пакети завтовшки 50 мікрон і більше. А з 1 січня 2020 уряд Молдови планує заборонити продаж і використання пакетів завтовшки 15-50 мікрон, з 2021 – менше 15 мікрон.У Грузії з 1 квітня 2019-го повністю заборонили виробництво, імпорт і продаж поліетиленових пакетів будь-якої товщини. Замість пластикових пакетів, що не розкладаються, можна буде користуватися біопакетами, які можуть розкладатися з допомогою бактерій або інших живих організмів. Заборона на використання поліетиленових пакетів вводилася в Грузії поетапно посилання – 1 жовтня 2018 року було заборонені пакети завтовшки понад 15 мікрон.

Першими заборонили пластикову упаковку Сінгапур, Тайвань і Бангладеш. На початку 2000-х років відбулося катастрофічне забруднення такими відходами річок і каналізацій, що призвело до масштабних повеней. Ці країни першими на законодавчому рівні заборонили виробляти і використовувати пластикові пакети. Незабаром до них приєдналися Танзанія, Китай, Італія, Австралія і деякі штати Індії.Всього 33 країни світу повністю заборонили використання і оборот деяких поліетиленових пакетів.

Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок на пакети.З 2016 року у Верховній Раді лежать кілька законопроектів, які пропонують обмежити використання пластикових пакетів. Однак всі вони досі лежать в столах. Так, законопроект №9507 передбачає заборону на легкі пластикові пакети, за винятком біорозкладаних і пластикових пакетів для упаковки м'яса, риби, продуктів з них і сипучих продуктів.Схожий законопроект №9507-2, крім вище перерахованого, включає і проведення інформаційних та просвітницьких заходів щодо скорочення використання пластику.

Ще один проект №6020 пропонує повністю заборонити виробництво, ввезення і розповсюдження пластикових пакетів тривалого розкладання. Дозволені будуть тільки біорозкладані пакети, але виробляти і ввозити їх зможуть тільки ті, хто отримає ліцензію.Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що в спробі позбутися "пакетних" гір людство вже мимоволі створило Велику тихоокеанську пляму – острів сміття величезних розмірів, що дрейфує на півночі Тихого океану.

екологія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Політичні новини
Кожного разу, коли мова йде про 189-ий виборчий округ, привертає увагу цікавий соціальний казус – в його межі входять Білогірський, Ізяславський, Красилівський, Теофіпольськийрайони та окреме місто Нетішин. Якщо дивитися с точки зору електоральної карти округа, то маємо деяку розбіжність в менталітеті потенційних виборців, що саме і є казусом. Тобто, якщо по районах переважно живуть люди, професія яких пов`язана з аграрною сферою, то Нетішин – це місто мол...
Суспільство
Глава держави підписав указ про проведення святкових заходів 23-24 серпня, пише Сьогодні. Президент Володимир Зеленський підписав указ №513/2019 про святкування 24 серпня Дня Незалежності України, затвердивши проведення низки урочистих заходів, повідомляє Офіс президента. "Розробити, затвердити та забезпечити виконання плану заходів щодо святкування 28-ї річниці незалежності України", - йдеться в указі. Нагадаємо: Гідність на гроші не міняю: бійці ЗСУ відр...
Суспільство
Готуємо дітей до школи разом Ось уже восьмий рік поспіль за ініціативами обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді до початку нового навчального року проводиться обласна благодійна акція «Готуємо дітей до школи», яка триває з 1 серпня по 4 вересня. Метою акції є допомога сім’ям, які опинились у складних життєвих обставинах, сім’ям вимушених переселенців, сім’ям учасників антитерористичної операції підготувати до школи діток, забезпечити...
Пригоди
Плазуна вивезли з міста і відпустили в лісовому масиві Біля зупинки громадського транспорту ловили змію. За інформацією рятувальників, виклик надійшов 14 липня о 15:21 від місцевих жителів, пише Сьогодні. На місце відправили відділення пожежної частини. Змію зловили за допомогою пожежно-технічного обладнання. Потім її вивезли з міста і відпустили в лісовому масиві. Читайте також: Інтерпол повернув на Хмельниччину злочинця, підозрюваного у педофілії (фото)...
Суспільство
Укрзалізниця назвала найприбутковіші та найзбитковіші потяги. Напрямок в Москву найприбутковіший, до Маріуполя - збитковий: фінансові показники пасажирських маршрутів Укрзалізниці, пише biz.liga.net Одним з найприбутковішим маршрутом став: Львів – Москва та Хмельницький – Москва. Один міжнародний потяг Львів-Хмельницький-Москва приносить Укрзалізниці (УЗ) більше прибутку, ніж п'ять найприбутковіших поїздів курсують усередині України разом узятих. Про це св...
Кримінал
57-річна жінка у чагарниках біля залізничної станції на Житомирщині знайшла поліетиленовий пакет із подрібненими коноплями (канабісом), привезла його додому у Полонне, де зберігала для особистих цілей. Під час санкціонованого обшуку правоохоронці знайшли та вилучили у неї пакет із понад 300 г канабісу, який відноситься до особливо небезпечного наркотику, а також пристрої для куріння наркотичних засобів. Полонський районний суд затвердив угоду про визнання...
Пригоди
У Хмельницькому поліцейські впродовж 15 хвилин розшукали зниклого 4-річного хлопчика  Юний мандрівник проїхав на велосипеді від дому близько 2 км і спокійно вибирав у магазині іграшки. Вчора, 14 липня, в післяобідню пору на лінію «102» надійшло повідомлення про те, що в мікрорайоні Дубове з приватного будинку зник 4-річний хлопчик. Усім нарядам поліції було розіслано орієнтування на дитину, де зазначалося, що він міг пересуватися на чотирьохколісному дитяч...
Суспільство
За два місяці газ подешевшав на 1100 гривень Нафтогаз знизив вартість газу в липні майже на 650 гривень. У червні ціна газу була знижена на 436 гривень. Нафтогаз знизив ціну на газ для населення в липні на 11,7%, або на 648 гривень, до 4,90 гривні/куб. м (без ПДВ і вартості транспортування). Про це повідомляє прес-служба компанії в 15 липня.  "Ціна газу, за якою Нафтогаз продає його в липні облгазам і постачає споживачам по ПСО, визначена на рівні 4 905,67...
Суспільство
Група громадян України – мотоциклістів виступили з ініціативою проведення мотопробігу за єдність Української держави. Мотопробіг стартував сьогодні о 10.00 з Театральної площі м. Ужгорода Закарпатської області та фінішуватиме 23 липня у місті Одеса. 1. День 15.07.2019 р. Ужгород – Стрій – Івано-Франківск – Львів. 2. День 16.07.2019 р. Львів – Луцьк-Рівне – Дубно. 3. День 17.07.2019 р. Дубно – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця. 4. День 18.07.2019 р. Вінниц...
Новини по темі