• Головна
  • "Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки
13:02, 4 липня 2019 р.

"Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки

"Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки

Першого липня розпочався всесвітній челендж "Липень без пластику". Його мета – прожити 30 днів без пакетів і пластикової упаковки

Мільйони людей ставлять перед собою виклик – на місяць відмовитися від одноразових пластикових виробів. Це челендж Plastic Free July, і він проводиться восьмий рік поспіль. Практично кожен шматок пластика, який коли-небудь проводився і не був згодом спалений, досі існує. Природним шляхом він розкладається протягом 500-1000 років. За даними екологів, лише 1% пластика використовується повторно.

Легкі пакети з смітників і звалищ переносяться вітром на великі відстані, забруднюючи річки, озера, моря, океани, ліси і гори. Через це гинуть тварини, птахи та риби. Яскраву упаковку вони приймають за їжу, проковтують і гинуть. До 2050 року пластика в Світовому океані буде більше, ніж риби, якщо споживання пластикових виробів не зменшиться, вважають фахівці Організації об'єднаних націй.Навіщо приєднуватися до челенджу Plastic Free July і як це зробити, дізнавався сайт "Сьогодні".

"Пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення"

Анна Михайлицька бере участь в Plastic Free July другий рік поспіль. Після виклику 2018-го вона вирішила відмовитися від пластикової упаковки назавжди.

"Я брала участь в Plastic Free July минулого року, коли тільки починала свій шлях до екосвідомості. Тоді я дала собі обіцянку місяць не купувати жодної їжі в пластиці. Для мене це стало чудовою можливістю відмовитися від деякої не надто здорової їжі, а також знайти альтернативу для різних продуктів в кращій упаковці. Наприклад, масло або грецький йогурт в склі. я пам'ятаю, що проводила по декілька годин в супермаркеті поки шукала, чим замінити звичні для мене продукти. Саме під час цього челенджу я вперше пішла до супермаркету з своєю банкою, щоб купити моцарелу. Це було дуже хвилююче для мене на той момент. Але коли мені без проблем зважили сир в мою банку, я зрозуміла, наскільки це легко і круто", – розповідає Анна.

Місяць без пластику для неї перетворився вже на цілий рік. Анна зізнається, під час челенджу були і невдачі, кілька разів пластик таки потрапляв в її руки. Це були пластикова упаковка від службі доставки їжі, упаковка для панірувальних сухарів, і так далі. Але це було приводом не зупинятися, а робити висновки і продовжувати працювати над своїми звичками.

"Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки, фото-1

Покупки без пластикової упаковки. Фото: Анна Михайлицька

Цього року Анна також бере участь у всесвітньому челенджі, але тепер уже щоб залучити до акції більше знайомих і підписників в Instagram.

"Звісно, мета цього челенджу значно більше, ніж просто бойкот пластика на один місяць. Але саме в такому форматі, коли ти кидаєш собі виклик разом з сотнями тисяч активістів по всьому світу, найкраще вдається робити усвідомлені покупки. Це як курс молодого бійця. По його завершенню навички і звички залишаються надовго. Минулого року я для себе зрозуміла, що життя без пластику якісніше і здоровіше. Мені подобається, що челендж проходить в соцмережах, що дозволяє привернути увагу ще більшої кількості людей і надихнути їх на зміни", – розповідає Анна.

До того ж, в Україні простіше відмовитися від пластику, ніж в США чи Європі, вважає дівчина. У нас можна багато купити на вагу, тоді як в Америці більшість овочів продаються в індивідуальній пластиковій упаковці.

"З вражень однієї іноземки, яка була в Києві: її здивувало, як багато всього можна купити в свою тару в супермаркетах. Ще в Києві багато кафе дають знижку, якщо просиш кави в свою чашку. Мало хто знає, що "паперові" чашки для кава не зовсім паперові, вони покриті шаром пластика, а тому довго розкладаються на звалищі. А кришка, якою ми звикли накривати каву, зроблена з полістиролу, пластику, який при нагріванні від кави починає виділяти канцерогени. Більшість звикли думати "моя хата скраю", "нехай це питання вирішує держава і бізнес-корпорації", "це всього лише один кульочок" і т.д. Але пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення", – додає Анна.

Читайте також: У Хмельницькому курсує екобус (графік)

Як приєднатися до челенджу Plastic Free July

Все почалося 2011 року з невеликої ініціативи в одному з офісів на заході Австралії. За вісім років акція перетворилася на міжнародну громадську кампанію з відмови від одноразового пластику. Це чудовий привід задуматися про кількість пластикових відходів, які виробляє кожна людина, і скоротити їх.Щоб приєднатися до глобального руху, потрібно зареєструватися на сайті Plastic Free July. У спеціальній анкеті слід вказати країну проживання і термін відмови від використання пластика: на день, тиждень, місяць або назавжди. Про свою участь в акції активісти пишуть в соціальних мережах з позначкою #plasticfreejuly, щоб якомога більше людей дізналися про необхідність скорочувати споживання пластика.

"Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки, фото-2

Фото: AFP/Rodrigo BUENDIA

Чек-лист челенджу:

  • відмовитися від пластикових трубочок для напоїв;
  • на пікніках або святах використовувати звичайні столові прилади замість одноразових;
  • замінити поліетиленову обгорткову плівку на харчову папір або фольгу;
  • замість пакетів носити з собою багаторазову сумку;
  • готувати каву вдома або купувати в свою кружку. Багато мережних кав'ярень в Києві роблять знижки, якщо попросити зробити в кухлик каву;
  • не купувати упаковані фрукти і овочі. Купуйте їх на вагу в свою сумку;
  • намагайтеся купувати повсякденні продукти, наприклад, крупи, макарони і чай, на вагу, а не в упаковці носіть з собою багаторазову пляшку для питної води і не купуйте воду в одноразових пластикових пляшках;
  • до відділу готової їжі і до м'ясного, рибного або сирного відділів, де продукти загортають в пластикову плівку, ходіть зі своїм багаторазовим контейнером;
  • коли вам знадобиться нова зубна щітка, купите бамбукову замість пластикової;
  • не використовуйте повітряні кульки і блискітки (виготовляються з пластика);
  • віддавайте перевагу продуктам в паперовій упаковці або склі, у яких можуть бути багаторазово переробленими набагато вище, ніж у пластику;
  • використовуйте для покупок фруктівки і екомішочки з тканини замість пластикових фасувальних пакетів.

Як Україна відмовляється від пластикової упаковки

Провести хоча б день без поліетилену. В Україні світовий челендж наразі не отримав масової популярності. Тому Міністерство екології закликає українців відмовитися від пластикової упаковки на день."Думаю, що один день без поліетиленових пакетів українці зможуть прожити без втрат і психологічних травм. Я, як міністр екології, закликаю зробити це 3 липня на Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів", – написав міністр екології Остап Семерак.Приєднатися до акції міністр закликає і бізнес, супермаркети, магазини і т.д."Що це дасть? Насамперед, колективний досвід. Дякую торговельним мережам і активістам, які вже зробили подібні акції стилем повсякденного життя. Друге – зменшення кількість пластику. Його обсяги в навколишньому середовищі є глобальною проблемою. Цифри вражаючі", – пояснює чиновник.

Жодних обмежень щодо пластикової упаковки в Україні немає. Хоча в сусідній Молдові з 1 січня 2019 набув чинності закон про заборону продавати і використовувати пакети завтовшки 50 мікрон і більше. А з 1 січня 2020 уряд Молдови планує заборонити продаж і використання пакетів завтовшки 15-50 мікрон, з 2021 – менше 15 мікрон.У Грузії з 1 квітня 2019-го повністю заборонили виробництво, імпорт і продаж поліетиленових пакетів будь-якої товщини. Замість пластикових пакетів, що не розкладаються, можна буде користуватися біопакетами, які можуть розкладатися з допомогою бактерій або інших живих організмів. Заборона на використання поліетиленових пакетів вводилася в Грузії поетапно посилання – 1 жовтня 2018 року було заборонені пакети завтовшки понад 15 мікрон.

Першими заборонили пластикову упаковку Сінгапур, Тайвань і Бангладеш. На початку 2000-х років відбулося катастрофічне забруднення такими відходами річок і каналізацій, що призвело до масштабних повеней. Ці країни першими на законодавчому рівні заборонили виробляти і використовувати пластикові пакети. Незабаром до них приєдналися Танзанія, Китай, Італія, Австралія і деякі штати Індії.Всього 33 країни світу повністю заборонили використання і оборот деяких поліетиленових пакетів.

Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок на пакети.З 2016 року у Верховній Раді лежать кілька законопроектів, які пропонують обмежити використання пластикових пакетів. Однак всі вони досі лежать в столах. Так, законопроект №9507 передбачає заборону на легкі пластикові пакети, за винятком біорозкладаних і пластикових пакетів для упаковки м'яса, риби, продуктів з них і сипучих продуктів.Схожий законопроект №9507-2, крім вище перерахованого, включає і проведення інформаційних та просвітницьких заходів щодо скорочення використання пластику.

Ще один проект №6020 пропонує повністю заборонити виробництво, ввезення і розповсюдження пластикових пакетів тривалого розкладання. Дозволені будуть тільки біорозкладані пакети, але виробляти і ввозити їх зможуть тільки ті, хто отримає ліцензію.Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що в спробі позбутися "пакетних" гір людство вже мимоволі створило Велику тихоокеанську пляму – острів сміття величезних розмірів, що дрейфує на півночі Тихого океану.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#екологія
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...