"Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки

Першого липня розпочався всесвітній челендж "Липень без пластику". Його мета – прожити 30 днів без пакетів і пластикової упаковки

Мільйони людей ставлять перед собою виклик – на місяць відмовитися від одноразових пластикових виробів. Це челендж Plastic Free July, і він проводиться восьмий рік поспіль. Практично кожен шматок пластика, який коли-небудь проводився і не був згодом спалений, досі існує. Природним шляхом він розкладається протягом 500-1000 років. За даними екологів, лише 1% пластика використовується повторно.

Легкі пакети з смітників і звалищ переносяться вітром на великі відстані, забруднюючи річки, озера, моря, океани, ліси і гори. Через це гинуть тварини, птахи та риби. Яскраву упаковку вони приймають за їжу, проковтують і гинуть. До 2050 року пластика в Світовому океані буде більше, ніж риби, якщо споживання пластикових виробів не зменшиться, вважають фахівці Організації об'єднаних націй.Навіщо приєднуватися до челенджу Plastic Free July і як це зробити, дізнавався сайт "Сьогодні".

"Пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення"

Анна Михайлицька бере участь в Plastic Free July другий рік поспіль. Після виклику 2018-го вона вирішила відмовитися від пластикової упаковки назавжди.

"Я брала участь в Plastic Free July минулого року, коли тільки починала свій шлях до екосвідомості. Тоді я дала собі обіцянку місяць не купувати жодної їжі в пластиці. Для мене це стало чудовою можливістю відмовитися від деякої не надто здорової їжі, а також знайти альтернативу для різних продуктів в кращій упаковці. Наприклад, масло або грецький йогурт в склі. я пам'ятаю, що проводила по декілька годин в супермаркеті поки шукала, чим замінити звичні для мене продукти. Саме під час цього челенджу я вперше пішла до супермаркету з своєю банкою, щоб купити моцарелу. Це було дуже хвилююче для мене на той момент. Але коли мені без проблем зважили сир в мою банку, я зрозуміла, наскільки це легко і круто", – розповідає Анна.

Місяць без пластику для неї перетворився вже на цілий рік. Анна зізнається, під час челенджу були і невдачі, кілька разів пластик таки потрапляв в її руки. Це були пластикова упаковка від службі доставки їжі, упаковка для панірувальних сухарів, і так далі. Але це було приводом не зупинятися, а робити висновки і продовжувати працювати над своїми звичками.

Покупки без пластикової упаковки. Фото: Анна Михайлицька

Цього року Анна також бере участь у всесвітньому челенджі, але тепер уже щоб залучити до акції більше знайомих і підписників в Instagram.

"Звісно, мета цього челенджу значно більше, ніж просто бойкот пластика на один місяць. Але саме в такому форматі, коли ти кидаєш собі виклик разом з сотнями тисяч активістів по всьому світу, найкраще вдається робити усвідомлені покупки. Це як курс молодого бійця. По його завершенню навички і звички залишаються надовго. Минулого року я для себе зрозуміла, що життя без пластику якісніше і здоровіше. Мені подобається, що челендж проходить в соцмережах, що дозволяє привернути увагу ще більшої кількості людей і надихнути їх на зміни", – розповідає Анна.

До того ж, в Україні простіше відмовитися від пластику, ніж в США чи Європі, вважає дівчина. У нас можна багато купити на вагу, тоді як в Америці більшість овочів продаються в індивідуальній пластиковій упаковці.

"З вражень однієї іноземки, яка була в Києві: її здивувало, як багато всього можна купити в свою тару в супермаркетах. Ще в Києві багато кафе дають знижку, якщо просиш кави в свою чашку. Мало хто знає, що "паперові" чашки для кава не зовсім паперові, вони покриті шаром пластика, а тому довго розкладаються на звалищі. А кришка, якою ми звикли накривати каву, зроблена з полістиролу, пластику, який при нагріванні від кави починає виділяти канцерогени. Більшість звикли думати "моя хата скраю", "нехай це питання вирішує держава і бізнес-корпорації", "це всього лише один кульочок" і т.д. Але пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення", – додає Анна.

Читайте також: У Хмельницькому курсує екобус (графік)

Як приєднатися до челенджу Plastic Free July

Все почалося 2011 року з невеликої ініціативи в одному з офісів на заході Австралії. За вісім років акція перетворилася на міжнародну громадську кампанію з відмови від одноразового пластику. Це чудовий привід задуматися про кількість пластикових відходів, які виробляє кожна людина, і скоротити їх.Щоб приєднатися до глобального руху, потрібно зареєструватися на сайті Plastic Free July. У спеціальній анкеті слід вказати країну проживання і термін відмови від використання пластика: на день, тиждень, місяць або назавжди. Про свою участь в акції активісти пишуть в соціальних мережах з позначкою #plasticfreejuly, щоб якомога більше людей дізналися про необхідність скорочувати споживання пластика.

Фото: AFP/Rodrigo BUENDIA

Чек-лист челенджу:

 • відмовитися від пластикових трубочок для напоїв;
 • на пікніках або святах використовувати звичайні столові прилади замість одноразових;
 • замінити поліетиленову обгорткову плівку на харчову папір або фольгу;
 • замість пакетів носити з собою багаторазову сумку;
 • готувати каву вдома або купувати в свою кружку. Багато мережних кав'ярень в Києві роблять знижки, якщо попросити зробити в кухлик каву;
 • не купувати упаковані фрукти і овочі. Купуйте їх на вагу в свою сумку;
 • намагайтеся купувати повсякденні продукти, наприклад, крупи, макарони і чай, на вагу, а не в упаковці носіть з собою багаторазову пляшку для питної води і не купуйте воду в одноразових пластикових пляшках;
 • до відділу готової їжі і до м'ясного, рибного або сирного відділів, де продукти загортають в пластикову плівку, ходіть зі своїм багаторазовим контейнером;
 • коли вам знадобиться нова зубна щітка, купите бамбукову замість пластикової;
 • не використовуйте повітряні кульки і блискітки (виготовляються з пластика);
 • віддавайте перевагу продуктам в паперовій упаковці або склі, у яких можуть бути багаторазово переробленими набагато вище, ніж у пластику;
 • використовуйте для покупок фруктівки і екомішочки з тканини замість пластикових фасувальних пакетів.

Як Україна відмовляється від пластикової упаковки

Провести хоча б день без поліетилену. В Україні світовий челендж наразі не отримав масової популярності. Тому Міністерство екології закликає українців відмовитися від пластикової упаковки на день."Думаю, що один день без поліетиленових пакетів українці зможуть прожити без втрат і психологічних травм. Я, як міністр екології, закликаю зробити це 3 липня на Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів", – написав міністр екології Остап Семерак.Приєднатися до акції міністр закликає і бізнес, супермаркети, магазини і т.д."Що це дасть? Насамперед, колективний досвід. Дякую торговельним мережам і активістам, які вже зробили подібні акції стилем повсякденного життя. Друге – зменшення кількість пластику. Його обсяги в навколишньому середовищі є глобальною проблемою. Цифри вражаючі", – пояснює чиновник.

Жодних обмежень щодо пластикової упаковки в Україні немає. Хоча в сусідній Молдові з 1 січня 2019 набув чинності закон про заборону продавати і використовувати пакети завтовшки 50 мікрон і більше. А з 1 січня 2020 уряд Молдови планує заборонити продаж і використання пакетів завтовшки 15-50 мікрон, з 2021 – менше 15 мікрон.У Грузії з 1 квітня 2019-го повністю заборонили виробництво, імпорт і продаж поліетиленових пакетів будь-якої товщини. Замість пластикових пакетів, що не розкладаються, можна буде користуватися біопакетами, які можуть розкладатися з допомогою бактерій або інших живих організмів. Заборона на використання поліетиленових пакетів вводилася в Грузії поетапно посилання – 1 жовтня 2018 року було заборонені пакети завтовшки понад 15 мікрон.

Першими заборонили пластикову упаковку Сінгапур, Тайвань і Бангладеш. На початку 2000-х років відбулося катастрофічне забруднення такими відходами річок і каналізацій, що призвело до масштабних повеней. Ці країни першими на законодавчому рівні заборонили виробляти і використовувати пластикові пакети. Незабаром до них приєдналися Танзанія, Китай, Італія, Австралія і деякі штати Індії.Всього 33 країни світу повністю заборонили використання і оборот деяких поліетиленових пакетів.

Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок на пакети.З 2016 року у Верховній Раді лежать кілька законопроектів, які пропонують обмежити використання пластикових пакетів. Однак всі вони досі лежать в столах. Так, законопроект №9507 передбачає заборону на легкі пластикові пакети, за винятком біорозкладаних і пластикових пакетів для упаковки м'яса, риби, продуктів з них і сипучих продуктів.Схожий законопроект №9507-2, крім вище перерахованого, включає і проведення інформаційних та просвітницьких заходів щодо скорочення використання пластику.

Ще один проект №6020 пропонує повністю заборонити виробництво, ввезення і розповсюдження пластикових пакетів тривалого розкладання. Дозволені будуть тільки біорозкладані пакети, але виробляти і ввозити їх зможуть тільки ті, хто отримає ліцензію.Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що в спробі позбутися "пакетних" гір людство вже мимоволі створило Велику тихоокеанську пляму – острів сміття величезних розмірів, що дрейфує на півночі Тихого океану.

екологія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Кримінал
8 серпня близько 20.25 години до Летичівського відділу поліції надійшло повідомлення від жительки м. Хмельницького про те, що неподалік села Головчинці невідомі особи, перебуваючи в нетверезому стані, стріляють по лебедях. На виклик одразу ж виїхала група реагування патрульної поліції. Поліцейські встановили, що поблизу водойми, зокрема, ділянки, де дозволено полювання, знаходилася значна кількість мисливців, оскільки з 16.00 години розпочався сезон полюва...
Суспільство
У зв'язку з виконанням планових робіт з приєднання водопровідних мереж на вул. Болбочана, 3/2, 11 серпня з 10.00 до 18.00 буде призупинено водопостачання житлових будинків №№1, 3, 4 по вул. Болбочана, а також житлових будинків приватного сектору по вул. Козацькій. Адміністрація МКП «Хмельницькводоканал» сподівається на розуміння і просить вибачення за тимчасові незручності, спричинені виконанням необхідних робіт.
Спорт
У місті Дніпро завершився «Чемпіонат України з веслування на байдарках і каное серед молоді до 23 років та юніорів», який тривав з 4 по 7 серпня 2020 року. В змаганнях взяли участь близько 300 спортсменів із різних міст України. Змагання є відбірковими на міжнародні змагання та до національної збірної команди України. Збірну команду Хмельницької області представляли і вихованки Хмельницької ДЮСШ №2, які показали наступний результат: - 2 місце - Анастасія Д...
Пригоди
Аварія сталася 8 серпня близько 15:00 години в с. Кушнирівка. Внаслідок ДТП один із водіїв від отриманих травм помер у реанімації. За попередньою інформацією, 25-річний житель м. Волочиськ, керуючи мотоциклом «Viper», не вибрав безпечної швидкості руху та допустив зіткнення з мотоциклом «ІЖ Планета-5» під керуванням 34-річного місцевого жителя, що рухався назустріч. Внаслідок ДТП водій мотоциклу «Viper» отримав численні тілесні ушкодження та у важкому стан...
Суспільство
Незважаючи на спеку, комунальники активно готуються до нового опалювального сезону. Працівники міського комунального підприємства «Південно-Західні тепломережі» на вулиці Курчатова, 4/1 виконують роботи з прокладання нових труб, замість старих зношених - сучасні попередньоізольовані пінополіуретаном. По них до помешкань хмельничан потраплятиме гаряча вода і тепло. «На цій ділянці центральної магістралі замінюємо 660 метрів трубопроводу діаметром 250 мм. Пр...
Суспільство
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов наголошує, що паралельно зі збільшенням виявлення хворих на коронавірусну хворобу збільшується кількість госпіталізованих із коронавірусом, тож влада готує лікарні "другої хвилі". Про це на брифінгу повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, передає УНІАН.  "У нас зростає кількість людей, яких госпіталізують. Наприклад, Львівська область перейшла поріг щодо 50% заповненості ліжок. Звичайно там ми по...
Суспільство
Підрядники продовжують роботи, розпочаті минулого року, з капітального ремонту вулиці Ломоносова, що у мікрорайоні Дубове. Дорожники доасфальтували проїзну частину вулиці. Також тут планується влаштувати в’їзди та входи до домогосподарств. Торік заасфальтували 1286 кв.м проїзної частини (виставили бортові камені, заасфальтували частину дороги, на одній ділянці частково влаштували тротуар) та 180 кв.м з’їзду. Загальна протяжність ділянки ремонту становить 4...
Новини компаній
Діти дорослішають на диво швидко. І все раніше і раніше починають прагнути до самостійності. Самостійно ходити в секцію, повертатися зі школи або грати на вулиці без нагляду. Навіть самий самовідданий батько не в змозі бути з дитиною кожну хвилину. Але для кожного з батьків завжди важливо знати, що дитина в безпеці. Смарт-годинник для дітей вирішують цю проблему. Вони дозволяють не тільки знати, де дитина, але і як і з ким він спілкується. Це сучасний кори...
Кримінал
Наразі 42-річна зловмисниця затримана в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України. Їй вже оголошено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 (Умисне тяжке тілесне ушкодження) ККУ, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном до 8 років. Подія мала місце 8 серпня близько 20.50 години в одній із квартир по вулиці Трембовецької в обласному центрі. Під час спільного розпиття спиртного між жінкою та...