"Дякую, пакет не потрібен": світ на місяць відмовляється від пластикової упаковки

Першого липня розпочався всесвітній челендж "Липень без пластику". Його мета – прожити 30 днів без пакетів і пластикової упаковки

Мільйони людей ставлять перед собою виклик – на місяць відмовитися від одноразових пластикових виробів. Це челендж Plastic Free July, і він проводиться восьмий рік поспіль. Практично кожен шматок пластика, який коли-небудь проводився і не був згодом спалений, досі існує. Природним шляхом він розкладається протягом 500-1000 років. За даними екологів, лише 1% пластика використовується повторно.

Легкі пакети з смітників і звалищ переносяться вітром на великі відстані, забруднюючи річки, озера, моря, океани, ліси і гори. Через це гинуть тварини, птахи та риби. Яскраву упаковку вони приймають за їжу, проковтують і гинуть. До 2050 року пластика в Світовому океані буде більше, ніж риби, якщо споживання пластикових виробів не зменшиться, вважають фахівці Організації об'єднаних націй.Навіщо приєднуватися до челенджу Plastic Free July і як це зробити, дізнавався сайт "Сьогодні".

"Пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення"

Анна Михайлицька бере участь в Plastic Free July другий рік поспіль. Після виклику 2018-го вона вирішила відмовитися від пластикової упаковки назавжди.

"Я брала участь в Plastic Free July минулого року, коли тільки починала свій шлях до екосвідомості. Тоді я дала собі обіцянку місяць не купувати жодної їжі в пластиці. Для мене це стало чудовою можливістю відмовитися від деякої не надто здорової їжі, а також знайти альтернативу для різних продуктів в кращій упаковці. Наприклад, масло або грецький йогурт в склі. я пам'ятаю, що проводила по декілька годин в супермаркеті поки шукала, чим замінити звичні для мене продукти. Саме під час цього челенджу я вперше пішла до супермаркету з своєю банкою, щоб купити моцарелу. Це було дуже хвилююче для мене на той момент. Але коли мені без проблем зважили сир в мою банку, я зрозуміла, наскільки це легко і круто", – розповідає Анна.

Місяць без пластику для неї перетворився вже на цілий рік. Анна зізнається, під час челенджу були і невдачі, кілька разів пластик таки потрапляв в її руки. Це були пластикова упаковка від службі доставки їжі, упаковка для панірувальних сухарів, і так далі. Але це було приводом не зупинятися, а робити висновки і продовжувати працювати над своїми звичками.

Покупки без пластикової упаковки. Фото: Анна Михайлицька

Цього року Анна також бере участь у всесвітньому челенджі, але тепер уже щоб залучити до акції більше знайомих і підписників в Instagram.

"Звісно, мета цього челенджу значно більше, ніж просто бойкот пластика на один місяць. Але саме в такому форматі, коли ти кидаєш собі виклик разом з сотнями тисяч активістів по всьому світу, найкраще вдається робити усвідомлені покупки. Це як курс молодого бійця. По його завершенню навички і звички залишаються надовго. Минулого року я для себе зрозуміла, що життя без пластику якісніше і здоровіше. Мені подобається, що челендж проходить в соцмережах, що дозволяє привернути увагу ще більшої кількості людей і надихнути їх на зміни", – розповідає Анна.

До того ж, в Україні простіше відмовитися від пластику, ніж в США чи Європі, вважає дівчина. У нас можна багато купити на вагу, тоді як в Америці більшість овочів продаються в індивідуальній пластиковій упаковці.

"З вражень однієї іноземки, яка була в Києві: її здивувало, як багато всього можна купити в свою тару в супермаркетах. Ще в Києві багато кафе дають знижку, якщо просиш кави в свою чашку. Мало хто знає, що "паперові" чашки для кава не зовсім паперові, вони покриті шаром пластика, а тому довго розкладаються на звалищі. А кришка, якою ми звикли накривати каву, зроблена з полістиролу, пластику, який при нагріванні від кави починає виділяти канцерогени. Більшість звикли думати "моя хата скраю", "нехай це питання вирішує держава і бізнес-корпорації", "це всього лише один кульочок" і т.д. Але пора усвідомити, що кожен наш вчинок має значення", – додає Анна.

Читайте також: У Хмельницькому курсує екобус (графік)

Як приєднатися до челенджу Plastic Free July

Все почалося 2011 року з невеликої ініціативи в одному з офісів на заході Австралії. За вісім років акція перетворилася на міжнародну громадську кампанію з відмови від одноразового пластику. Це чудовий привід задуматися про кількість пластикових відходів, які виробляє кожна людина, і скоротити їх.Щоб приєднатися до глобального руху, потрібно зареєструватися на сайті Plastic Free July. У спеціальній анкеті слід вказати країну проживання і термін відмови від використання пластика: на день, тиждень, місяць або назавжди. Про свою участь в акції активісти пишуть в соціальних мережах з позначкою #plasticfreejuly, щоб якомога більше людей дізналися про необхідність скорочувати споживання пластика.

Фото: AFP/Rodrigo BUENDIA

Чек-лист челенджу:

 • відмовитися від пластикових трубочок для напоїв;
 • на пікніках або святах використовувати звичайні столові прилади замість одноразових;
 • замінити поліетиленову обгорткову плівку на харчову папір або фольгу;
 • замість пакетів носити з собою багаторазову сумку;
 • готувати каву вдома або купувати в свою кружку. Багато мережних кав'ярень в Києві роблять знижки, якщо попросити зробити в кухлик каву;
 • не купувати упаковані фрукти і овочі. Купуйте їх на вагу в свою сумку;
 • намагайтеся купувати повсякденні продукти, наприклад, крупи, макарони і чай, на вагу, а не в упаковці носіть з собою багаторазову пляшку для питної води і не купуйте воду в одноразових пластикових пляшках;
 • до відділу готової їжі і до м'ясного, рибного або сирного відділів, де продукти загортають в пластикову плівку, ходіть зі своїм багаторазовим контейнером;
 • коли вам знадобиться нова зубна щітка, купите бамбукову замість пластикової;
 • не використовуйте повітряні кульки і блискітки (виготовляються з пластика);
 • віддавайте перевагу продуктам в паперовій упаковці або склі, у яких можуть бути багаторазово переробленими набагато вище, ніж у пластику;
 • використовуйте для покупок фруктівки і екомішочки з тканини замість пластикових фасувальних пакетів.

Як Україна відмовляється від пластикової упаковки

Провести хоча б день без поліетилену. В Україні світовий челендж наразі не отримав масової популярності. Тому Міністерство екології закликає українців відмовитися від пластикової упаковки на день."Думаю, що один день без поліетиленових пакетів українці зможуть прожити без втрат і психологічних травм. Я, як міністр екології, закликаю зробити це 3 липня на Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів", – написав міністр екології Остап Семерак.Приєднатися до акції міністр закликає і бізнес, супермаркети, магазини і т.д."Що це дасть? Насамперед, колективний досвід. Дякую торговельним мережам і активістам, які вже зробили подібні акції стилем повсякденного життя. Друге – зменшення кількість пластику. Його обсяги в навколишньому середовищі є глобальною проблемою. Цифри вражаючі", – пояснює чиновник.

Жодних обмежень щодо пластикової упаковки в Україні немає. Хоча в сусідній Молдові з 1 січня 2019 набув чинності закон про заборону продавати і використовувати пакети завтовшки 50 мікрон і більше. А з 1 січня 2020 уряд Молдови планує заборонити продаж і використання пакетів завтовшки 15-50 мікрон, з 2021 – менше 15 мікрон.У Грузії з 1 квітня 2019-го повністю заборонили виробництво, імпорт і продаж поліетиленових пакетів будь-якої товщини. Замість пластикових пакетів, що не розкладаються, можна буде користуватися біопакетами, які можуть розкладатися з допомогою бактерій або інших живих організмів. Заборона на використання поліетиленових пакетів вводилася в Грузії поетапно посилання – 1 жовтня 2018 року було заборонені пакети завтовшки понад 15 мікрон.

Першими заборонили пластикову упаковку Сінгапур, Тайвань і Бангладеш. На початку 2000-х років відбулося катастрофічне забруднення такими відходами річок і каналізацій, що призвело до масштабних повеней. Ці країни першими на законодавчому рівні заборонили виробляти і використовувати пластикові пакети. Незабаром до них приєдналися Танзанія, Китай, Італія, Австралія і деякі штати Індії.Всього 33 країни світу повністю заборонили використання і оборот деяких поліетиленових пакетів.

Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок на пакети.З 2016 року у Верховній Раді лежать кілька законопроектів, які пропонують обмежити використання пластикових пакетів. Однак всі вони досі лежать в столах. Так, законопроект №9507 передбачає заборону на легкі пластикові пакети, за винятком біорозкладаних і пластикових пакетів для упаковки м'яса, риби, продуктів з них і сипучих продуктів.Схожий законопроект №9507-2, крім вище перерахованого, включає і проведення інформаційних та просвітницьких заходів щодо скорочення використання пластику.

Ще один проект №6020 пропонує повністю заборонити виробництво, ввезення і розповсюдження пластикових пакетів тривалого розкладання. Дозволені будуть тільки біорозкладані пакети, але виробляти і ввозити їх зможуть тільки ті, хто отримає ліцензію.Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, що в спробі позбутися "пакетних" гір людство вже мимоволі створило Велику тихоокеанську пляму – острів сміття величезних розмірів, що дрейфує на півночі Тихого океану.

екологія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Упродовж серпня-вересня поточного року спеціалістами Державної установи “Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України” проведені лабораторні дослідження води питної у навчальних закладах області на відповідність вимогам чинних Державних санітарних правил і норм (ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною») за санітарно-хімічними і мікробіологічними показниками. Результати лабораторних досліджень своєч...
Суспільство
Хмельницькою митницею ДФС протягом дев‘яти місяців 2019 року проадміністровано до бюджету 3.2 мільярда гривень, що становить понад 120 відсотків виконання індикативного показника. Таким чином казна додатково отримала понад 500 мільйонів гривень митних платежів.У порівнянні з аналогічним періодом 2018 року – це більше на 800 мільйонів гривень, або на 33,5 відсотка.Водночас середньоденні нарахування митних платежів становлять 17,5 мільйона гривень, перевищую...
Суспільство
Відтепер мешканці Новокостянтинова, що на Летичівщині, мають сучасну амбулаторію, обладнану усім необхідним. І найголовніше, тут працює молода, енергійна і кваліфікована лікарка, якій люди без вагань довірили своє здоров’я, адже з нею укладено вже понад 2000 декларацій. Сьогодні урочисто відкрили другу в області амбулаторію, що збудована за програмою “Доступна медицина”. Нагадаємо, що всього їх заплановано відкрити 27. Загальна вартість проекту 8003965 грн...
Суспільство
12 жовтня о 16:14 на пункт зв’язку Служби порятунку надійшло повідомлення про пожежу житлового будинку у с. Зелені Курилівці Новоушицького району. До місця виклику негайно прибув черговий караул вогнеборців 16 Державної пожежно-рятувальної частини та місцева пожежна команда с. Зелені Курилівці. На той момент вогонь поширився на площу 35 кв.м. Бійці ДСНС швидко впорались із вогнем, не допустивши його подальшого поширення. Під час ліквідації пожежі бійці вия...
Суспільство
14 жовтня, у свято Покрови Пресвятої Богородиці, відзначається День захисника України. Це свято усіх, хто покликаний захищати свою Батьківщину, а також нагода згадати історичні перемоги попередніх поколінь, які своїми бойовими звершеннями здобували та відстоювали свободу і незалежність України. Напередодні свята, керівники області та міста, силових структур, військовослужбовці, родин загиблих Героїв, ветерани, волонтери та громадськість поклали квіти до Ме...
Кримінал
Слідчі теруправління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, повідомили про підозру у скоєнні смертельної ДТП поліцейському-водію сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Святошинського управління поліції Головного управління Нацполіції у місті Києві. За попередньою інформацією: правоохоронець у стані алкогольного сп'яніння, перебуваючи за кермом автомобіля марки «Skoda Octavia», здійснив виїзд на зустрічну смугу,...
Суспільство
Напередодні Дня захисника України, півсотні сміливим чоловікам і жінкам, учасникам антитерористичної операції та операції об᾽єднаних сил, вручили грамоти та подарунки. Двом воїнам вручено почесні нагороди: одному відзнаку Міністерства оборони за сприяння Збройним Силам України, іншому - медаль «Захисник України». «День захисника України – це не свято всіх чоловіків. Це свято всіх захисників, незалежно від статі та професії. Свято і жінок, і волонтерів, вс...
Суспільство
Популярний синоптик Наталя Діденко з гумором, але цілковитою достовірністю, повідомила українцям, яку ж погоду їм чекати на свято Покрови (14 жовтня). Як інформує "ПроВсе" з посиланням на повідомлення Наталі Діденко, очікувати мешканцям України, а зокрема і хмельничанам, слід суттєвого потепління. "Поки ми тут трясемося від холоду, ходимо, як опудала, в помешканнях, перепросивши неестетичні флісові штани, три шари кофт і навіть пухову хустку на горло, дехт...
Пригоди
12 жовтня о 10:00 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що на автодорозі М-12 поблизу с. Малиничі Хмельницького району вантажний автомобіль «DAF» перекинувся на узбіччя. До місця події було направлено чергове відділення надзвичайників на аварійно-рятувальному автомобілі важкого типу. Прибувши за викликом особовим складом рятувального відділення, за допомогою механічної лебідки та двох великовагових кранів було здійснено роботу щодо переве...
Новини по темі