• Головна
  • Південний Буг запропонували перейменувати — річка Бог
17:05, 4 грудня 2019 р.

Південний Буг запропонували перейменувати — річка Бог

У Вінниці виникла ідея перейменувати “головну річку правобережної України” – Південний Буг – який, за словами учасників ініціативної групи, має зватися як в часи давніх слов’ян – “Бог”.

Круглий стіл на тему “Відновлення адекватної історичної назви головної річки правобережжя” відбувся за участі вчителів історії, очільника вінницької ГО “Зелений світ” Кульматицького Валерія, доктора історичних наук Олексія Струкевича та жителів міста, повідомляє «Vежа».

Під час зустрічі учасники круглого столу обговорили історичні підстави для такої зміни, можливу реакцію людей на дещо провокативну назву та важливість перейменування задля “декомунізації, деокупації та встановлення історичної справедливості”.

Літописи та інші давні документи свідчать, що річка Південний Буг раніше звалася “Богом”, а сучасна назва з’явилася лише з недавнього часу, а саме з приходом радянської влади. Пан Кульматицький зазначає, що навіть на карті відомого картографа Гійома де Боплана, що датується 1637 роком, назва річки записана як “Бог”.

Південний Буг запропонували перейменувати — річка Бог, фото-1

Генеральна карта України Боплана 1648 року, по центру річка Південний Буг (на карті підписана як “Бог”).

– Після окупації України Московією, уряд доручив російському екологу Ласкарєву провести дослідження біології. І той, не знаючи фонетику польської мови, не довго думаючи перейменовує річку Бог в Південний Буг, а інший – у Західний, – каже пан Кульматицький

Зокрема, пан Струкевич каже, що під час влади Російської імперії дві річки, які на той момент звалися Бог та Буг, аби не плутатися, перейменували у Південний Буг та Західний Буг. Також історики вважають, що “Бога” перетворили у “Буг” у зв’язку з несприйняттям радянською владою релігії та слова “бог” зокрема, таким чином спотворивши історичну назву річки.

– Більше ста років, з 1914 року, ми користуємося чужорідною назвою, яка для нас принесена Московією.

До речі, за словами історика, з приходом різних загарбників на українські землі, річку перейменовувли кілька разів. Давні греки називали річку Гіпанісом, греки – Ак-су (Біла вода), а давні слов’яни – Бог. Саме останній варіант назви, яким нарекли річку давні предки України, учасники круглого столу вважають найдоречнішою.

– Ми та наші державні чиновники ще не звільнили свою свідомість від колоніального світосприйняття. […] Ми, корінні автохтонні мешканці правобережної України, свою головну річку називали “Богом”. Чи не пора не тільки боротися за декомунізацію, а й за деколонізацію? Це теж є завданням істориків.

Одна із учасниць обговорення, вчителька вінницької школи №3 розповіла, що на своїх уроках вона називає річку саме “Бог”.

Засновник спільноти “Вінниця цікава” Олександр Шемет також підтримав таке перейменування, зауваживши, що навіть у народних піснях “співається не “Южний Буг”, а “Бог”, а люди, які жили на берегах річки до 50-х років, називали її саме на давньослов’янський манер. Він каже, що їхня спільнота намагалася організувати опитування серед мешканців таких поселень, аби дізнатися думку стосовно такого перейменування.

Південний Буг запропонували перейменувати — річка Бог, фото-2

Згідно з опитуванням, частина людей висловились за те, що рано чи пізно треба це зробити, інші ж вважали, що це треба робити вже зараз. Дехто висловлювався, що таке перейменування “розділить людей” та виступили проти цього. Серед опитаних також були байдужі до цього питання, каже Олександр Шемет. Він зауважив, що серед противників перейменування обов’язково буде “мовчазна, але дуже серйозна група” – віруючі люди, передусім прихожани Московського патріархату.

На сторінці спільноти “Вінниця цікава” Шемет пише: “Із історії питання: У літописах слов’янської доби, що датуються 14 сторіччям писано: «…йде борзе по ми и сгони их (берендеїв) зарекою Бог». Інший літопис: “Приидоша межи Бог и Днестр и седоша тама”.

Південний Буг запропонували перейменувати — річка Бог, фото-3

– Ми всі є на 80 відсотків з води. Всі, хто тут живуть – є наша річка. Треба розуміти хто ми, що ми – ми “Южний Буг”, чи ми “діти Бога”?. Щоб не значило це слово для інших людей.

Під час обговорення виникла напружена ситуація, коли один із спікерів, викладач ВНТУ та голова ГО “Лелека” Вадим Місько зауважив, що до обговорення цього питання варто долучити більше молоді, адже “середній вік людей за цим столом – це люди старші п’ятдесяти років”. Вони, на думку чоловіка, говорять про перейменування з позиції “точки болю”, а не конструктиву. Такі слова обурили учасників круглого столу, що викликало словесний конфлікт.

Південний Буг запропонували перейменувати — річка Бог, фото-4
Південний Буг запропонували перейменувати — річка Бог, фото-5

Першими кроками до перейменування річки, за словами Валерія Кульматицького, мають бути освітня робота з школярами, поширення інформації в інтернеті та об’єднання сил усіх областей, де тече річка Південний Буг.

– Якщо буде критична маса людей, які це зрозуміють – тоді це можна донести до нашої влади. Народ цього хоче.

Нагадаємо, що у Вінниці кілька років відбувається мистецька резиденція “Над Богом”, організатори якої використали у назві заходу давню назву річки Південний Буг.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#південний_БОГ #хмельницький #вінниця #бог
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...