• Головна
  • Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин
19:43, 11 грудня 2019 р.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин

Міський голова Хмельницького бачить велику зацікавленість місцевого туристичного активу в спільній роботі над перетворенням міста на потужний туристичний та логістичний центр.

Місто, що перебуває в самому центрі України, на перетині найбільших туристичних потоків, в оточенні унікальних історичних та природних пам’яток, але саме воно до останнього залишалося темною плямою на туристичній мапі України.

Про нього можна почути: "місто без обличчя", "найменш цікавий обласний центр", "місто базарів". Та ось два роки тому міська влада Хмельницького поставила перед собою завдання перетворити його на справжній туристичний центр. В інтерв’ю Zruchno.Travel хмельницький міський голова Олександр Симчишин розповів про перші здобутки на цьому шляху, поділився планами щодо розбудови туристичної інфраструктури міста та проанонсував найцікавіші міські події наступного року.

– Багато українських міст можуть лише позаздрити географічному становищу Хмельницького – на перетині потужних туристичних потоків між східними і західними областями. А що може зацікавити туриста зробити у вас зупинку?

– Насамперед хочемо використовувати, власне, своє дуже вдале логістичне становище. Ви праві у тому, що наше місце розташування є бонусом. Зараз намагаємося увійти в туристичні маршрути, які планує область. Від нас до Меджибожа – 35 км, до Старокостянтинова – 45 км, до Сатанова – 75 км, до Кам’янця-Подільського – 100 км. Тому туристу, який цікавиться історією та замками, зручно саме у нас ночувати, їсти, купувати сувеніри. Так, у місті ми не маємо своїх середньовічних замків, пірамід та ейфелевих веж. Тому вирішили піти шляхом розвитку подієвого туризму. Фактично на кожен з 52 вікендів у році ми розписуємо культурну програму. За останній рік мали 209 заходів.

– Я бачив цей перелік, але далеко не кожну з тих подій можу назвати цікавою з туристичної точки зору.

– Однозначно, переважно це події для хмельничан, щоби вони кожного вікенда могли чимось зайнятися. Але серед тих подій є 20 основних заходів, які мають зацікавити туристів з інших міст. Наприклад, 1 грудня ми першими в Україні відкрили Новорічно-різдвяний ярмарок, і в той день у середмісті зібралося близько 30 тисяч людей з усіх околиць та інших міст – кількість відвідувачів була бомбезна! Наш ярмарок буде і найдовшим в Україні – триватиме до 21 січня.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-1

Фото: facebook.com/symchyshyn

Наступного року знову буде Art Major Show – це наш унікальний фестиваль у форматі вуличного шоу, де задіяні танці, театральне мистецтво, духові оркестри. Маємо два рок-фестивалі – це популярна Respublica, яку ми перенесли з Кам’янця-Подільського, та новостворений Rock&Buh. З року в рік робимо якісний джазовий фестиваль "Джаз-Фест Поділля", тому в травні чекаємо поціновувачів джазу з інших міст. Також плануємо гастрофестиваль подільської кухні. До кінця року обов’язково оприлюднимо повний календар подій на весь рік. Орієнтовно 20-25 грудня можна буде ознайомитися.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-2

– Самими лише подіями навряд чи можна створити стабільний туристичний потік. Чим його плануєте підтримувати?

– Хмельницький сильно недооцінений з точки зору унікальних музеїв. Наприклад, наш Хмельницький музей-студія фотомистецтва має найдавніші фотоапарати, яких немає більше ніде в Україні. Музей досить специфічний, орієнтований на поціновувачів та ентузіастів фотосправи, але намагаємося подати його ширшій аудиторії, додати інтерактиву. Також маємо дуже класний музей сучасного мистецтва – він може користуватися великою популярністю, якщо його правильно позиціонувати. Маємо унікальну школу іконопису "Нікош", музей сучасної науки "Евріка", арт-галерею MASLO... А зараз будуємо великий сучасний музейний комплекс на три поверхи, де плануємо одночасно розмістити Музей міста Хмельницького, Музей родини Мазурів, Музей етнографії та Музей російсько-української війни. Підібрали для нього вдале місце по вулиці Свободи, 22 – це 5-7 хвилин пішки від місця проведення усіх міських заходів. Плануємо відкрити його до кінця наступного року та зав’язати у пішохідний маршрут містом.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-3

Фото: facebook.com/spilkaaigu

– Ви самі зазначили, що у Хмельницькому небагато архітектурних пам’яток, немає власної Ейфелевої вежі. Але візуальний образ міста дуже важливий для туриста. Чим йому має запам’ятатися Хмельницький?

– Однозначно треба дивитися металеві скульптури Мазура, бо я таких не бачив більше ніде. Наш скульптор Микола Мазур виготовляв унікальні арт-об’єкти з металобрухту – їх можна побачити, наприклад, у сквері Шевченка. Зараз ми їх реставруємо. Також хочемо провести фестиваль металевих скульптур, заохотити інших скульпторів творити та залишати місту свої роботи.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-4

Шукаємо візуальні ідеї, щоб обіграти наш Острів Кохання на річці Південний Буг. Хочемо перетворити його на туристичну локацію – можливо, козацький табір там облаштувати, зробити паромну переправу або перекинути туди місточок. Зараз триває процес напрацювання ідей.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-5

Фото: facebook.com/hmelnews

Так, ми не маємо пам’яток архітектури національного значення, але є понад сто пам’яток місцевого значення, і деякі з них дуже цікаві, зі сторічною історією. Ми їх усі ідентифікували та встановили на них таблички з QR-кодами, які вже мають близько 7 тисяч зчитувань за рік. Їх теж зав’язуємо в туристичний маршрут. Отже, туристу в місті буде чим зайнятися протягом цілого дня, а якщо прив’язатися до якоїсь вечірньої події, то і два дні можна провести корисно та позитивно.

– Досі Хмельницький має стійкий стереотипний образ "міста базарів". Що з цим робити?

– Ми не соромимось цього образу, не вважаємо його вадою. Хмельницькі ринки заробили великий капітал на оптовій торгівлі у період між 2008 і 2013 роками, коли до нас на закупівлі масово приїздили білоруси. Тоді навіть нічні базари працювали, цілі туристичні маршрути були. "Базарні туристи" – це були тисячі людей, які тут скуповувалися і залишали величезні гроші. Це дало дуже серйозний поштовх розвитку економіки міста. Тепер є думка робити своєрідні шоп-тури на хмельницькі ринки, бо тут теж дуже цікаво, цілий світ, своя культура.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-6

– А як будете доносити туристам інформацію про ваші турпродукти?

– Ми виграли грант Українського культурного фонду на створення сучасної туристичної інфраструктури, зокрема на інформування туристів. Плануємо встановити по місту десять інтерактивних інформаційних терміналів, за допомогою яких можна буде дізнатися про пам’ятки, готелі, кав’ярні, розважальні заклади, події. Також обговорюється ідея створення окремого офісу супроводу туриста.

– Знаю, що зараз у місті триває процес створення місцевої туристичної асоціації...

– Так, це стало наслідком семінару-тренінгу від Асоціації індустрії гостинності України, під час якого народилася ця ініціатива. Відбулося вже перше організаційне засідання. Є велика зацікавленість у готельєрів, рестораторів, краєзнавців, туристичного активу та влади створити таку спільноту, щоб разом розвивати туризм. Місто однозначно підтримує цю ідею, адже самі лише чиновники не зможуть повноцінно розвивати туристичний потенціал, якщо в процесі не задіяні бізнес та громадськість. Це має бути синергія, і виглядає так, що вона в нас буде.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-7

– І це лише перший крок, адже далі потрібна буде стратегія та програма розвитку туризму...

– У нас є загальноміська програма розвитку Хмельницького у сфері культури "50 кроків, що змінять місто", яка частково присвячена розвитку туризму, але окремої туристичної стратегії поки що не маємо. Чи варто її виокремлювати, це тема для дискусій.

– Зараз у парламенті обговорюють зміни до туристичного законодавства, зокрема щодо порядку нарахування та цільового використання туристичного збору. Якщо його зроблять цільовим, то програма розвитку туризму вам обов’язково знадобиться.

– На сьогодні ми фінансуємо туризм через програму розвитку культури. Але затвердження окремої програми розвитку туризму та її цільове фінансування коштом туристичного збору – це слушна ідея. Це буде заохочувати до легалізації готельного бізнесу, виведення його з тіні, якщо учасники процесу будуть чітко знати, що ці кошти підуть на збільшення туристичного потоку, завдяки чому вони ж самі зможуть заробляти більше.

До речі, на сьогодні ми вже маємо зростання надходжень від туристичного збору, і дуже суттєве. 380 тисяч гривень було зібрано станом на 1 вересня. Але для нас це не принциповий показник. Якщо турист приїжджає на якусь подію з райцентру, зараз у нього немає ніякої потреби зупинятися в місті на ночівлю – він погуляв, поїв, попив і поїхав собі додому. Тому ми шукаємо можливості, як його залишити на ніч – це буде однозначним плюсом для бізнесу та міського бюджету.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-8

– Тим часом у Державному бюджеті 2020 року вже передбачено 500 мільйонів гривень на програму мобільності молоді, і Хмельницький цілком міг би розраховувати на частину цих коштів. Чи маєте ви готовий турпродукт для прийому шкільних груп з інших регіонів?

– Я від вас вперше чую про цю програму. Ми обов’язково її вивчимо, ретельно проаналізуємо наші можливості і, впевнений, що запропонуємо достойні дитячі програми.

– Коли Хмельницький готовий буде презентувати Україні свій новий туристичний продукт?

– Власне, ми вже його представляємо. Останні два роки позиціонуємо себе як туристичне місто. Готові проводити Дні Хмельницького у Києві хоч завтра, але хотіли б підготувати ще більше напрацювань, адже вдосконалення – це постійний процес.

Хмельницький має синергію туристичного бізнесу, громадськості та влади — Олександр Симчишин, фото-9
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#туризм #хмельницький
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...