15:48, 15 червня 2020 р.
Козачук для «Хмельницькобленерго»: успішний керівник або засланий козачок?
Заяви про рейдерське захоплення, маніпуляції з держреєстром, судові тяжби, нехай і не численні, але акції протесту під час карантину
Все це стало буденністю для АТ «Хмельницькобленерго», пише "Антикор". А починалося все з рішення власника, а саме держави в особі Фонду держмайна України (ФДМ), що володіє 70% акцій, змінити неефективного і не самостійного менеджера підприємства. Олег Козачук стояв біля керма «Хмельницькобленерго» з 2016 року. Весь цей час він недарма знаходився в статусі в. о., говорять експерти. Так було вигідно тим, хто к 2014 році, прийшовши до влади, взявся не за управління держактивами, а за перерозподіл сфер впливу на них і перенаправлення грошових потоків, які за доброю українською традицією роками проходили повз державний бюджет.
Нова історія АТ «Хмельницькобленерго» почалася в лютому 2020 року. Саме тоді ФДМ прийняв ряд кадрових рішень. Одне з них стосувалося і вищезгаданого підприємства. Робоча група розглянула документи претендентів на посаду в.о. гендиректора АТ «Хмельницькобленерго» і зупинилася на Володимирі Гапонова, який раніше очолював підрозділ «Дніпровська електроенергетична система» ДП «Національна енергетична компанія» Укренерго ». Цю кандидатуру своїм розпорядженням від 26 лютого підтримав Кабінет Міністрів України. Справа була за малим - нового керівника повинна була затвердити Наглядова рада «Хмельницькобленерго», а ось тут Фонд держмайна і почав ставити перші підніжки.
Листи без відповіді. Перші кроки Козачука до блокування роботи ФДМ.
До скликання Наглядової ради ФДМ вирішує замінити двох своїх представників, які на той момент вже не працювали у Фонді. Відповідний наказ підписали 28.02.2020, сповістивши керівництво АТ «Хмельницькобленерго» листом на електронну адресу підприємства і рекомендованим поштовим відправленням. Як нам стало відомо з власних джерел, останнім неодноразово доставлялося працівниками «Укрпошти» на підприємство, але його там, за дивним збігом обставин, приймати відмовлялися. Зрештою, через місяць лист знову повернулося до Фонду держмайна. Чому в «Хмельницькобленерго» відмовлялися приймати лист? Дивний збіг обставин - скаже обиватель, перший і продуманий крок в схемі рейдерського захоплення держпідприємства - відповість фахівець. Втім, висновки останнього стануть реальністю вже через кілька місяців, коли саме ці зволікання із заміною членів Наглядової ради ляжуть в основу судового позову, де в ролі позивача виступить в.о. директора «Хмельницькобленерго» Олег Козачук. Але про все по черзі.
Таки замінивши двох членів Наглядової ради, ФДМ скликає Наглядову раду підприємства на 28 квітня, члени якого розривають контракт з Олегом Козачук і призначають в.о. гендиректора АТ «Хмельницькобленерго» Валерія Гапонова.
Держреєстратор тобі в допомогу.
Але приступити до роботи новий керівник так і не зміг. На сторінці в Facebook "Без електрики - Кам'яний вік" автор детально описав цю історію.
Виявляється, Валерій Гопаненко звернувся до держреєстратора щоб внести зміни до єдиного реєстру та зафіксувати факт зміни ТОП-менеджменту підприємства. Але яке ж було його здивування, коли в проханні йому відмовили, пославшись на що знаходиться в роботі заяву від Олега Козачука. Останній до послуг держреєстратора вдався місяцем раніше. Просив про внесення змін до статутного фонду підприємства. Цікаво, що на такий крок Олега Івановича ніхто не уповноважував, хоча вдаватися до таких дій без рішення Наглядової ради він не може. Тут і настав час згадати затяжну історію з отриманням листа від ФДМ. Схоже, вже тоді Козачук розумів - справа для нього пахне смаженим, і просто відтягував час, продумуючи подальший план дій.
Але 18 травня, відреагувавши на скаргу Фонду держмайна, територіальний орган юстиції визнав дії держреєстратора незаконними. Через два дні порушення були усунуті. Здавалося б, дорога була відкрита і Валерій Гапоненко міг би приступити до роботи, але жага Олега Козачука у що б то не було втриматися в керівництві «Хмельницькобленерго» була настільки велика, що він знову пішов на порушення. Не встигли одне його заяву до Єдиного державного реєстру відхилити, як він подає наступне. При цьому документи приніс не в повному обсязі, вигравши ще, як мінімум, 15 днів, які дали Олегу Козачук для усунення недоліків.
Так, всі рішення Фонду держмайна і Наглядової ради акціонерного товариства були заблоковані. Разом з заявами до держреєстратора Олег Козачук поніс і позови до суду. У червні йому навіть вдалося отримати рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області та Господарського суду Хмельницької області про заборону внесення змін до відомостей Єдиного госсреестра про керівний склад. Так, Олег Іванович позбавив сьогодні держава в особі ФДМ права розпоряджатися своїм активом. Процес щодо зміни керівництва в АТ «Хмельницькобленерго» паралізований і так буде до тих пір, поки постанови судів не будуть оскаржені і до закінчення блокування Єдиного держреєстру.
По щучому велінню, по Бабакову хотінню.
Що ж рухає Олегом Козачук, який спритно маніпулюючи нюансами, фактично окупував «Хмельницькобленерго»? Щомісячна зарплата в 630 тис грн, а саме такий офіційний дохід отримує він? Інтерес у Олега Івановича на підприємстві, швидше за все, куди більш щедрий. Нам стало відомо про підсумки перевірок акціонерного товариства Львівським управлінням Офісу великих платників податків ДФС України. Тоді в 2018 році за її результатами підприємству визначили податкове зобов'язання з ПДВ. «Хмельницькобленерго» зобов'язали сплатити податків понад 9 млн грн, а разом з тим і 4 млн 619 тис грн. штрафних санкцій.
Що б це означало, запитаєте ви? Це свідчить про те, що підприємство запідозрили в навмисному заниженні доходів від виконання виносу електричних мереж, а як наслідок, заниження суми податків, які «Хмельницькобленерго» перераховувало в державну казну. Простіше кажучи, керівництво підприємства просто грабувало країну.
До речі, в таких же схемах в 2015 році вже звинувачували тих людей, які числяться в акціонерів вищезгаданого підприємства. Мова про Олександра Бабакова, колишньому віце-спікера Держдуми РФ, який має безпосереднє відношення до російської VS Energy. В активі цієї компанії 18,8% акцій «Хмельницькобленерго». П'ять років тому в ході досудового розслідування було встановлено, що посадовими особами VS Energy, а фактично громадянами Російської Федерації, через підконтрольний менеджемент на українських обленерго здійснювалося розкрадання бюджетних коштів.
Гроші виводилися з держскарбниці шляхом вилученням частини власного капіталу і заниження чистого прибутку, яка підлягала розподілу на користь держави пропорційно частки акцій. Тоді справу зам'яли, але акціонери на обленерго залишено все ті ж. Так де гарантія того, що Олег Козачук не працює на того ж Олександра Бабакова, вимиваючи гроші з підприємства і розподіляючи дохід по чужих кишенях. Гарантії немає ніякої, тому для Фонду держмайна зміна керівництва на АТ «Хмельницькобленерго» фактично справа честі. Інакше підприємство, яке мало б поповнювати бюджет країни, так і буде існувати, вихваляючись доходом в 86 млн грн, який вдалося отримати виключно завдяки різниці на курсі долара.
Автор: Олег Бойко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:02
31 жовтня
15:00
31 жовтня
14:05
30 жовтня
15:12
29 жовтня
ТОП новини
Оголошення
19:40, 28 жовтня
13:36, Вчора
4
15:40, 31 жовтня
10:34, 31 жовтня
15
14:22, 31 жовтня
23
live comments feed...