• Головна
  • Яблучний спас 2020: коли Яблучний спас і що не можна робити на свято
12:06, 17 серпня 2020 р.

Яблучний спас 2020: коли Яблучний спас і що не можна робити на свято

фото УНІАН

фото УНІАН

У серпні православні християни і греко-католики відзначають Преображення Господнє, або Яблучний Спас.

Це одне з 12 найбільших православних свят і друге в черзі трьох спасів. У народі свято більш відоме під назвою Яблучний Спас, оскільки в цей день в храмах освячують плоди нового врожаю, символом якого стали яблука, пише Уніан.

Яблучний спас: дата

Яблучний Спас є не перехідним святом, тому відзначається щорічно в один і той самий день. - 19 серпня. У народі є така приказка: "Яблучний Спас - пішло літо від нас".

Історія свята Яблучний спас Свято Преображення Господнього існувало вже в IV ст. Воно прижилося далеко не відразу й не скрізь. Першими його ввели у себе східні церкви, об'єднавши з місцевими язичницькими святами, присвяченими збору врожаю. На Заході це свято стало загальним тільки у XV столітті. В Україні Преображення Христа святкують як Яблучний Спас і досі є кілька язичницьких традицій, які об'єдналися з церковними.

Свято встановлене в пам'ять про євангельську подію, коли троє апостолів побачили Ісуса Христа у всій його Божественній величі. Основний сенс цієї події полягав в тому, що Господь явив найближчим учням своє справжнє Божественне єство, яке до цього було для них та інших послідовників зовсім неочевидним. Це повинно було зміцнити віру апостолів під час випробувань.

Так, Ісус Христос взяв з собою трьох найближчих учнів - Петра, Якова та Івана - і зійшов з ними на гору Фавор. Піднявшись на вершину, Христос почав молитися. Під час молитви апостоли побачили, як Ісус преобразився: лице Його сяяло - як сонце, а одяг став білим як сніг. Таким чином, святкуванням Преображення Господнього церква урочисто сповідує і прославляє з'єднання Божества і людства в особі Ісуса Христа.

Свято Преображення відзначається Східною Церквою з IV століття і є одним з найбільших, після Пасхи, двунадесятих свят. Припадає на Успенський піст або Спасівку, проте в цей день дозволяється вживати рибу, олію та вино.

Яблучний спас - традиції

Вранці в це свято, 19 серпня, віряни вирушають до церкви і освячують яблука та інші фрукти нового врожаю, перш ніж приймати їх в їжу, з проголошенням при цьому молитви. Цими плодами також прийнято пригощати жебраків, рідних і близьких людей.

Що святять на Яблучний спас

Вважається, що в день Другого Спаса потрібно з'їсти освячене яблуко: відкушуючи перший шматочок, загадайте бажання, яке, згідно з повір'ям, обов'язково здійсниться. Згідно з народними повір'ями, виноград і яблука не можна вживати до 19 серпня, тобто їх можна тільки після освячення на Преображення Господнє.

Крім того, особливо готуються до цього дня також пасічники. Їм треба освятити вулики, пригостити медом сусідів, особливо сиріт, немічних і знедолених. Крім того, вважається гріхом забути в цей день про душі покійних: після церкви належить сходити на кладовище та пом'янути покійних.

Що не можна робити на Яблучний спас

У цей день не можна:

  • не можна важко працювати, прибирати, займатися ремонтом і рукоділлям, також краще відкласти роботу в саду і на городі;
  • проганяти комах і вбивати їх;
  • лаятися і сваритися;
  • не варто митися в лазні, особливо мити голову, також не варто фарбувати волосся, візит до перукаря краще перенести на інший день;
  • заборонено купатися у водоймах;
  • бажати комусь зла, адже воно може повернутися до вас;
  • на Яблучний Спас у молитвах обов'язково потрібно пом'янути померлих родичів;
  • яблука в цей день можна їсти тільки після освячення в церкві, а до Другого Спаса не можна їсти яблука;
  • у цей період триває Успенський піст, тому потрібно обмежити вживання їжі тваринного походження.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#яблучний_спас #традиції #дата
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...