10:01, 14 січня 2021 р.
14 січня - потрійне свято: що прийнято і чого не можна робити у цей день
Сьогодні в народі святкують Василів день, Обрізання Господнє і Старий Новий Рік.
Іменини Василя. Традиція засівати
Василій Великий – архієпископ Кесарії Кападокійської, вселенський вчитель Церкви (IV cтоліття нашої ери). Цього дня вшановують його пам’ять. Церковні джерела характеризують Василія Великого як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Саме йому належить вислів: "Скільки віднімеш від тіла, стільки додаси сили душі".
Також Василя Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основним обрядом було засівання осель збіжжям.Перший посівальник на Новий рік, зазвичай, приносить до хати щастя. Вважається, що дівчата щастя не приносять, тому й посівати їм не годиться.
Особливість богослужіння в цей день полягає в тому, що звершується Літургія, написана самим святителем. Вона – перша з десяти Божественних літургій, служіння яких встановлене у певні дні року.
Обрізання Господнє
Традиційно на восьмий день після свята Різдва Христового відзначається велике свято – Обрізання Господнє.
Щороку 14 січня християни східного обряду відзначають Обрізання Господнє. Цей священний день вважається великим святом й традиційно настає на восьмий день після свята Різдва Христового.
Обрізання Господнє – що означає свято
Через тиждень після народження Ісуса Христа, за місцевими традиціями, необхідно було здійснити акт обрізання немовляти, як того й побажали ангели ще до його зачаття в утробі Діви Марії.
Обряд обрізання був встановлений для всіх немовлят чоловічої статі. Він означав приналежність до народу, обраного Богом. Вважалося, що хлопчик, який не пройшов цю процедуру, не належить до Єдиного Бога і Творця, не гідний до нього звертатися та є іновірцем.
Старозавітне обрізання було прообразом християнського хрещення.
У свято Обрізання Господнього не можна відмовляти людині у прощенні та допомозі – це може залучити невдачу. Забороняється цього дня лаятися, використовувати нецензурну лексику, ображати близьких людей та думати про погане.
Не можна також давати гроші в борг, інакше весь рік пройде в боргах. Не рекомендується виносити сміття з дому. Поганою прикметою вважається вирішення фінансових питань та рахування дрібних грошей.
Перший день нового року
За старим літочисленням 14 січня випадав перший день нового року.
Справа в тому, що православна церква живе за юліанським календарем, тому що життя й діяння Господа нашого Ісуса Христа відбувалися в часи, коли діяв саме юліанський календар. В його основі – так званий "літургічний" рік. Його розбіжність з новим, григоріанським календарем становить 13 днів, тому й Новий рік православні християни святкують не з 31 грудня на 1 січня, а з 13 на 14 січня.
Народні прикмети та повір'я на 14 січня
Яскраве сонце віщує багатий урожай фруктів та ягід.
Дерева в інеї – прикмета хорошого врожаю зернових культур.
Загадане у ніч з 13 на 14 січня бажання обов'язково здійсниться.
Людина, яка народилася у свято Обрізання Господнього, проживе життя в достатку.
Одягти обновку 14 січня означає, що весь рік буде вдалим.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Понад 3,2 млн грн на підтримку дітей-сиріт зібрано завдяки клієнтам мережі магазинів EVA
Новини компаній
15:00
10 вересня
10:38
10 вересня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
07:06, 1 вересня
20:45, 5 вересня
39
13:57, 2 вересня
11:04, 29 серпня
4
live comments feed...