• Головна
  • Хто і як допомагає переселенцям на Хмельниччині: в області запрацювала новостворена рада ВПО
Новини компаній
15:00, 16 травня 2023 р.

Хто і як допомагає переселенцям на Хмельниччині: в області запрацювала новостворена рада ВПО

Новини компаній

Після початку російського вторгнення в Україну Хмельниччина прихистила близько 150 тисяч переселенців. Область активно взялася за перекваліфікацію внутрішньо переміщених осіб (ВПО), щоб вони могли працевлаштуватися. Також тут функціонує онлайн-майданчик міжнародної допомоги.

З якими проблемами стикаються ВПО на Хмельниччині та як ефективно надавати їм допомогу? Про унікальний досвід регіону у підтримці ВПО розповів Сергій Яцковський, регіональний координатор програми “Єднання заради дії” в Хмельницькій області, що впроваджується IREX разом з Благодійним Фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.

Де живуть переселенці? Чи вистачає їм житла?

– Якраз із житлом ми маємо велику проблему. У Хмельницькому немає місць компактного проживання (МКП) в комунальних закладах. Переселенців розміщують у церквах і приміщеннях, що перебувають у власності благодійних фондів або приватних осіб.

Коли із Запорізької та Херсонської областей почали евакуювати людей похилого віку, Хмельницька обласна військова адміністрація облаштувала приміщення дитячого санаторію як підрозділ геріатричного пансіонату в Смотрицькій територіальній громаді. Там поселили біля 100 людей. Але перед цим громада власними силами зробила ремонт у занедбаному санаторії, який три роки пустував. Там не вистачало побутової техніки, потрібно було замінити старі плити. Одну газову плиту купила сільська рада, ще дві — в підрозділ геріатричного пансіонату передали ми в межах програми “Єднання заради дії”. Також купили переселенцям на кухню електрочайники.

Чи всі переселенці мають доступ до отримання гуманітарної допомоги?

– Не вистачає одягу, особливо дитячого. У самому Хмельницькому функціонують три гуманітарних штаби, які вже одягнули чимало ВПО. Але наша територіальна громада — це 22 населених пункти. Люди, які оселилися у віддалених селах, рідко їздять до обласного центру. Саме вони найбільше потребують гуманітарної допомоги.

Також була проблема з інформуванням. Люди не знали, де можна отримати допомогу. Тому ми почали публікувати дані про гуманітарні штаби на сайті Хмельницької міської ради. Один із переселенців, який працює в IT, запропонував безкоштовно створити сайт для ВПО, на якому будуть зібрані контакти всіх гуманітарних штабів Хмельниччини. Коли ресурс буде готовий, ми розмістимо посилання на сторінках всіх органів місцевої влади.

Чи допомагають внутрішньо переміщеним особам міжнародні благодійні організації?

– Хмельниччина — перша область в Україні, яка запустила онлайн-майданчик міжнародної допомоги. На ньому представлені всі донорські організації та структури, які в регіоні допомагають переселенцям. Для ВПО на сайті є мапа потреб, яку вони заповнюють. І будь-яка благодійна організація може подивитися, що потрібно в тій чи іншій громаді. Завдяки відкритій інформації зацікавленість благодійників зростає і вони активніше допомагають.

Яка ситуація з роботою?

Чи є куди працевлаштовувати переселенців? – Роботи в області вистачає, але ми не можемо забезпечити ВПО їхніми профільними вакансіями. Часом вони мають професії, незатребувані в нашому регіоні. Тому необхідна перекваліфікація. На Хмельниччині обласна рада створила перший в Україні освітній хаб, де внутрішньо переміщені особи можуть отримати нову спеціальність.

Як зробити проживання переселенців в Хмельницькій області комфортним? Які програми та проєкти потрібно втілювати в життя?

– Ми розуміємо, що деякі люди залишаться тут надовго, а багато хто — назавжди. Нам потрібна розробка довготривалих програм для ВПО в різних сферах: від житла до підтримки бізнесу. Також необхідно запровадити для переселенців пільги на комунальні послуги.

Програма “Єднання заради дії” ініціює створення рад ВПО у різних регіонах. Чим такі ради можуть бути корисними?

– У нас уже запрацювали Ради ВПО в Кам'янці-Подільському та Хмельницькому. Вони як консультативно-дорадчий орган виявлятимуть проблеми переселенців, систематизуватимуть і вирішуватимуть їх. Це може бути пошук житла, навчання дітей тощо. Рада ВПО — це майданчик для комунікації між органами влади, представниками благодійних фондів, громадських організацій і самими переселенцями.

Ми мусимо чітко розуміти, які потреби та проблеми мають люди. І це можна буде обговорити на зустрічах рад. Саме через брак комунікації виникають похибки в наданні гуманітарної допомоги. Наприклад, якось переселенцям були потрібні памперси, а їм видавали побутову хімію, бо про потреби саме цих ВПО ніхто знав. Вони брали побутову хімію та продавали її на базарі, щоб купити памперси.

Нам потрібен всебічний аналіз потреб переселенців, він має бути системний і дієвий. Це завдання якраз для рад ВПО, які ми плануємо створити в Хмельницькій області в рамках програми “Єднання заради дії”. І сподіваємося, що нам все вдасться.

Отримати безкоштовну юридичну допомогу та ознайомитися з корисними матеріалами для ВПО можна на сайті програми “Єднання заради дії”.

*Єднання заради дії — це дворічна програма, яка має на меті об'єднання ВПО, членів приймаючих громад, представників органів державної влади та представників ЗМІ, щоб вирішувати конфлікти на місцевому рівні, інтегрувати ВПО, створювати інклюзивне, демократичне та згуртоване суспільство.

Ця стаття стала можливою в рамках програми “Єднання заради дії”, що впроваджується IREX разом з Благодійним Фондом “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” та за підтримки Державного департаменту США.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Останні новини
Оголошення
live comments feed...