• Головна
  • Чи справедливо відмовляти собі в задоволенні послухати оперу? (ФОТО)
18:30, 22 липня 2015 р.

Чи справедливо відмовляти собі в задоволенні послухати оперу? (ФОТО)

Ймовірно так міркували організатори унікальної культурної події, що відбувалась у Кам’янці-Подільському з 3 по 11 липня. «Опера в мініатюрі» – це фестиваль оперного мистецтва і класичної музики, який вже вдруге влаштовує клуб поціновувачів оперного мистецтва «Секвенція» на чолі із сестрами Інгою і Оленою Лютаревич.

Задум фестивалю вражає. Серед його заходів цього року не лише 7 концертів, а й майстер-класи митців України та гостей з Італії, Грузії, Польщі, а також 1-й Відкритий міжнародний конкурс вокалістів «Impreza». Головною подією стала постановка справжньої опери – однієї з найвідоміших шедеврів італійського композитора Джакомо Пуччіні – «Тоска». А вінцем фестивалю – його закриття – гала-концерт солістів і симфонічного оркестру з фрагментами найвідоміших опер та класичних композицій.

Те, що організатори  відчули потребу цілого фестивалю опери в своєму місті, виявляє їх як справжніх ентузіастів. Високий рівень проведення заходів свідчить про ризиковані відчайдушні кроки. Адже, не маючи достатньої техніки, реквізитів та власне і мистецьких кадрів на місті, вони проявили неабиякий культурний менеджмент сучасного ґатунку.

По-перше, зуміли залучити провідні колективи міста та області, серед яких Академічний симфонічний оркестр Хмельницької обласної філармонії, Хмельницький академічний муніципальний камерний хор, Зразковий хор хлопчиків та юнаків «Калинове гроно» Камянець-Подільської міської дитячої хорової школи. Серед співаків були запрошені італійський тенор Емануеле Сервідіо, грузинський баритон Отар Накашідзе та польський баритон Войцех Елбановски. Хмельницькі солісти – заслужена артистка України Фатіма Чергінзія (сопрано), Степан Дробіт (баритон) та Руслан Фандуль (бас), Олег Лановий (тенор) зі Львова та кам’янчани Оксана Томків (сопрано) і Катерина Овчарук (меццо-сопрано). Піаністи Мирослава Слєсар та Олег Котюк, віолончелістка Елеонора Паронян. Усі учасники з радістю зголосилися підтримати таку зухвалу в доброму сенсі ініціативу.

Успішною виявилась ідея об’єднання фестивалю з І-им Відкритим міжнародним конкурсом вокалістів «Impreza», який зібрав у Кам’янці молодих оперних співаків зі всієї України і з-за кордону. Виступи переможців у гала-концерті  дали змогу містянам познайомитися і оцінити майстерність початківців на одній сцені з метрами.

Другим вдалим рішенням став незвичний формат виступів, адже більшість з них проходила на майданчиках міста під відкритим небом, що додало фестивалю особливої вишуканості, оригінальності та демократичності. Чого варті самі лише панорамні види на Смотрицький каньйон і фортецю з концертного майданчику, або ж сцена посеред фонтану у сквері «Гунські криниці», де відбувся гала-концерт фестивалю? Гуляючи вечірнім парком багато кам’янчан навіть і не сподівались побачити «музику на воді», вражені дійством, вони зупинялись і лишалися до півночі, допоки чарівні звуки, аплодисменти та вигуки «Браво!» не розтанули у темряві.

Емоції від гала-концерту феєричні. Професійний рівень музикантів оркестру, різноманіття першокласних співацьких голосів, яскраві зразки оперної та симфонічної музики – все це справляло враження якогось нереального для нашої місцевості свята.

Відкривали гала-концерт грайливим дуетом Дон-Жуана і Церліни з опери В.А. Моцарта у виконанні Отара Накашідзе та Інни Калугіної – переможниці І-го Відкритого Міжнародного конкурсу вокалістів Impreza у молодшій віковій категорії. У цій сцені залицяння Дон-Жуана, артисти дуже відповідали своїм ролям, артистичний талант молодої співачки особливо припав до душі слухачам, а весь номер виглядав інтригуюче.

Звучання Концерту Й.С. Баха для фортепіано з оркестром було дещо викривленим через різкий непривабливий звук солюючого інструменту. Правду кажучи, біле різьблене фортепіано, яке ефектно підсвічувалося у сутінках, свою декоративну роль зіграло краще, ніж власне мистецьку. Звідси недоречна напористість у емоційно виваженому творі Й.С. Баха та ліричному Першому фортепіанному концерті Е. Гріга. Проте захоплення грою на цьому інструменті викликали імпровізації львівського піаніста Романа Марченко у вигляді акомпанементу до української народної пісні «Чорнії брови, карії очі». Саму пісню проникливо виконав співак із Куби Блез Малаба (бас) – переможець конкурсу вокалістів у другій віковій категорії.

Ще одна зірка з потужним оксамитовим голосом – хмельницький баритон Степан Дробіт. У комічній каватині Фігаро із «Севільського цирульника» Дж. Росіні він проявив співочу спритність. Відомі скоромовки на «ла-ла-ла» та «кривляння» героя прозвучали надзвичайно привабливо і з гумором. В інших номерах у серйозних амплуа співак виглядав не менш показово. Це і патетичний Пролог з опери «Паяци» Р. Леонкавалло і душевний солоспів А. Кос-Анатольського «Ой, ти, дівчино, з горіха зерня», і емоційно насичений дует з Фатімою Чергінзією з опери Дж. Верді «Травіата», в якому Дробіт виконав партію Жермона.

Безліч овацій та захоплених вигуків отримав один із запрошених гостей – італійський тенор Емануеле Сервідіо, з колоритною зовнішністю митця на кшалт Лучано Паваротті. Він виконав партію Маріо Каварадоссі в постановці опери «Тоска», а на заключному концерті – ще дві аріі та терцет з італійських опер. Манері співака притаманні технічна віртуозність голосу, природність і невимушеність подачі звуку, забарвленого в усіх регістрах. У співі Емануеле Сервідіо все це поєднується із шляхетною вдачею і пристрасною емоційністю.

Кам’янчанка Олена Лютаревич в цей вечір співала лише у складі терцету та квартету. А на відкритті заходу співачка полонила усіх невимушеним артистизмом, прозорістю і легкістю вокальної інтонації, що дозволило їй впоратись із надскладною партією головної героїні опери «Тоска».

Музиканти академічного симфонічного оркестру Хмельницької обласної філармонії під орудою диригентів Олександра Драгана та Тараса Мартиника виявили високий художній рівень та особливу витривалість, адже вечір постановки опери і гала-концерт тривали по три години в умовах відкритого простору. Фінальний номер – увертюра до опери М. Лисенка «Тарас Бульба» під диригентською паличкою Олександра Драгана пролунала грандіозно, емоційний рівень української музики не поступався градусу пристрастей італійських оперних шедеврів!

Подія масштабна, історична як для Кам’янця-Подільського, та, що казати, для всього регіону. Вона виявила суттєвий потенціал як місцевих митців так і, що надзвичайно приємно, місцевої публіки! На заходах фестивалю слухачів не бракувало. Від поважних статусних добродіїв, офіційних іноземних делегацій, до демократичної молоді, яка слухала класичну музику сидячі на траві з напоєм у руках. І це попри те, що саме слово «фестиваль» для жителів найбільш туристичного міста на Поділлі стає вже буденним. А елітарність і умовність складного оперного мистецтва загальновідома, насолоджуватись ним в наших краях, правду кажучи, не є звичним.

Як зізнається директор фестивалю Інга Лютаревич, її задум розрахований на подальші роки, саме тому благодійні внески слухачів гала-концерту спрямують на виготовлення проекту майбутнього оперного театру в Кам’янці. Залишається лише із заздрістю додати: а чи справедливо те, що у задоволенні послухати оперу відмовляють собі хмельничани?! Чи може просто не здогадуються, яке то дивовижне і вишукане дозвілля, що дарує натхнення і відчуття щастя.

Чи справедливо відмовляти собі в задоволенні послухати оперу? (ФОТО), фото-1
11665584_664406973694127_5129244588638747060_n (1)

11665584_664406973694127_5129244588638747060_n (1)

Чи справедливо відмовляти собі в задоволенні послухати оперу? (ФОТО), фото-3
Чи справедливо відмовляти собі в задоволенні послухати оперу? (ФОТО), фото-4
Чи справедливо відмовляти собі в задоволенні послухати оперу? (ФОТО), фото-5
Чи справедливо відмовляти собі в задоволенні послухати оперу? (ФОТО), фото-6
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фестиваль у Кам'янці #опера #класична музика
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...