• Головна
  • Проскурівська, одна з найстаріших вулиць міста, мала декілька назв
Цікаві факти про Хмельницький
15:40, 22 вересня 2015 р.

Проскурівська, одна з найстаріших вулиць міста, мала декілька назв

Цікаві факти про Хмельницький

На одному з найдавніший планів Проскурова 1800 року, серед хаотичної забудови тогочасного міста, чітко позначені лише дві вулиці – поштові шляхи на Кам’янець (нині вулиця Кам’янецька) та на Летичів (нині вулиця Проскурівська).

Протягом першої половини ХІХ століття центральною вулицею міста вважалась Кам’янецька поштова. Після пожежі 1822 року, яка знищила майже всі будівлі Проскурова, був вперше складений генеральний план забудови міста. План мав чіткий поділ на вулиці, вся міська територія була розбита на 51 квартал та 403 садибні ділянки. Саме згідно цього плану були прокладені всі основні вулиці центральної частини міста, які існують й сьогодні.

Проскурівська, одна з найстаріших вулиць міста, мала декілька назв (фото) - фото 1

Проскурівська, одна з найстаріших вулиць міста, мала декілька назв (фото) - фото 1

Основними магістралями залишилися ті ж поштові шляхи на Кам’янець та Летичів, але відтепер перший з них став називатися вулицею Кам’янецькою, а другий, на честь російського імператора Олександра І, – вул. Олександрівською.
Існує легенда, що сталося це після того, як імператор, затвердивши план забудови Проскурова, поставив власноруч розмашистий автограф прямо посередині листа креслення. Підпис випадково ліг як раз уздовж накресленої поштової дороги на Летичів. Один із місцевих чиновників, придивившись на “Височайше заверенный” план, висловив думку, що імператор таким чином побажав цій вулиці дати назву на честь свого августейшого імені. Перепитувати імператора, так це чи ні, звичайно, ніхто не став, але вулицю, про всяк випадок, назвали Олександрівською.

У другій половині ХІХ століття вона інтенсивно забудовується й стає центральною вулицею Проскурова. Одразу після встановлення радянської влади, у 1921 році, вулицю Олександрівську перейменували на вулицю 25-го Жовтня.
А у 1985 році вулиці дали ім’я Леніна, але вже 1991 року цю постанову скасували і центральна вулиця отримала назву Проскурівська. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#цікаві факти #Проскурів #Проскурівька
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...