• Головна
  • Національний екологічний центр: «Уряд веде нас до другої Фукусіми»
16:50, 22 березня 2016 р.

Національний екологічний центр: «Уряд веде нас до другої Фукусіми»

Плановий термін експлуатації більшості атомних енергоблоків в Україні закінчився. Проте їх продовжують використовувати, закладаючи у реактори непроектне паливо й змінюючи потужність. Такі експерименти можуть закінчитися новою катастрофою, заявив експерт з енергетичної політики Національного екологічного центру України Олексій Пасюк.

«Замість того, щоби сконцентруватися на проектах, які могли б стати альтернативними видами генерації, уряд виношує плани вкладати гроші у дорогі проекти підтримання функціонування енергоблоків атомних станцій, які перебувають на межі експлуатаційних можливостей», – зауважив Олексій Пасюк.
За його словами, плановий термін експлуатації більшості атомних енергоблоків в Україні уже закінчився. Частина реакторів на Рівненській та Южноукраїнській атомних станціях працюють понадпроектний період.

«Їхня експлуатація – це вже експеримент. Більше того, на Южноукраїнській АЕС використовують паливо «Вестінгауз». Це забагато – стільки експериментів одночасно», – зазначив експерт.
Він також підтримав незгоду Атомпрофспілки із розпорядженням Міністерства енергетики та вугільної промисловості освоїти маневрування атомними енергоблоками станцій.

«Небезпека настільки очевидна, що навіть атомники не могли не відреагувати», – сказав Олексій Пасюк. Він додав, що, окрім відмови обладнання, додатковим ризиком при експлуатації ядерних реакторів став людський фактор.

«Ті, хто приймає рішення, з технічної точки не завжди розуміють, що відбувається з реактором. Так, на Фукусімі під час аварії оператори були впевнені, що у них ще є охолоджувач, вода у реакторі. А її не було, бо датчики неправильно показували дані», – зазначив експерт.

Олексій Пасюк також зауважив, що перехід у режим маневрування пропонується зробити за неповністю виконаних робіт з оновлення систем безпеки енергоблоків АЕС.
«Україна не завершила план підвищення безпеки ще в 2000-х роках. А це було однією з умов надання кредиту ЄБРР на підвищення безпеки енергоблоків Хмельницької та Рівненської АЕС, –розповів Олексій Пасюк. – Зараз є новий план щодо подовження роботи першого і другого енергоблоків Южноукраїнської АЕС. У ньому є ряд заходів, які мали би виконатися до того, як регулятор надасть дозвіл на подовження роботи. Проте частина цих заходів перекладається на період після пуску. Така практика дуже сумнівна».

На думку експерта, в умовах падіння споживання обсягів електроенергії Україна отримала шанс відмовитися від атомної енергетики й розвивати альтернативні види генерації.
«По-перше, закінчуються періоди роботи реакторів. По-друге, нам потрібно зменшувати залежність від Росії, а не збільшувати її», – резюмував експерт.

Як повідомлялося, уряд запланував розпочати добове регулювання потужності об’єднаної енергосистеми з 31 грудня 2016 року. Проти такого рішення виступила Професійна спілка працівників атомної енергетики та промисловості України. На думку енергетиків, маневрування енергоблоками АЕС може призвести до катастрофи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#енергетика #АЕС
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...