• Головна
  • Розмова з психологом: як хмельничанам вберегти своїх дітей від згубного впливу інтернету
Ексклюзив
09:56, 23 березня 2017 р.

Розмова з психологом: як хмельничанам вберегти своїх дітей від згубного впливу інтернету

Ексклюзив
Розмова з психологом: як хмельничанам вберегти своїх дітей від згубного впливу інтернету

Всесвітня мережа та віртуальне спілкування може і не заподіяти шкоди та не впливати негативно. Сприяти цьому повинні, в першу чергу, самі батьки.

Кількість користувачів інтернет зростає щохвилини. Важливо те, що всесвітня мережа захоплює не лише дорослих, а й дітей. Понад 60% дітей та підлітків в Україні щодня спілкуються в інтернет-чатах та ведуть віртуальне життя. Інтернет впливає на розвиток, формування характеру та особистості. Він може зашкодити, але може допомогти, як джерело інформації. На тему «Діти та небезпеки в мережі», журналіст 0382.ua поспілкувався з приватним психологом-екофасилітатором Тетяною Мамрегою. Під час спілкування, розмовляли про дитячу інтернет залежність, шкідливі спільноти в соцмережах, тих хто знаходиться в групі ризику та багато іншого. Психолог також дала поради, як уникнути проблем та розповіла, які діти зазвичай потрапляють під шкідливий вплив мережі.

Які перші ознаки інтернет залежності?

«Якщо батьки помічають, що дитина проводить багато часу за комп’ютером. Вона не хоче йти гуляти, чи, навіть, їсти — це вже ознаки того, що є певні проблеми. В цьому випадку слід занепокоїтися та шукати вирішення цих проблем. Коли всі інтереси дитини пов’язані лише з інтернетом та віртуальним життям, а батьки не можуть з цим впоратися, то обов’язково потрібно звернутися до психолога. Веб-мережа серйозно впливає на дітей, але якщо батьки будуть приділяти їм достатньо уваги, то ніякої залежності не буде».

Що потрібно робити для того, аби дитина не перетнула межу між захопленням та залежністю?

«З дитиною потрібно завжди спілкуватися, обговорювати різні теми. Постарайтеся пояснити: «чому комп’ютер має бути саме там, де до нього є вільний доступ у вас», «чому в інтернеті потрібно проводити лише певний проміжок часу, а не весь вільний час», адже дитина не може усвідомити все те, що і дорослий. Не можна ставити її перед фактом, нічого не пояснюючи. В такому випадку є ймовірність отримати відповідну реакцію — протест. І все, що ви забороните, вона буде ігнорувати та робити навпаки. Що саме говорити дитині, батьки знають краще, ніж будь-хто, адже вони з нею проводять найбільше часу і знають її, як ніхто інший».

А час проведений за комп’ютером потрібно чітко обмежувати чи якось обговорити це питання з дитиною?

«Звичайно, краще, щоб дитина сама усвідомлювала, скільки часу потрібно проводити в інтернеті, але не завжди так буває. Слід обговорити з дітьми, коли краще, щоб вона провела вільний час за комп’ютером. Наприклад, як школярі йдуть додому, вони зазвичай одразу ж тягнуться до планшетів та телефонів. Поясніть, що в цей час можна відпочити від навчального процесу, поспілкуватися з однолітками. Зараз масово замінюється живе спілкування інтернет-чатами — це погано та шкідливо, адже спілкування в інтернеті та у реальному житті — не порівнювані речі. Мережа ніколи не замінить живого спілкування».

Що спричиняє такий різкий перехід від живого до віртуального спілкування? Недостатня увага батьків?

«Саме так. Іноді дитина закривається, вона має свої проблеми, на які батьки не звертають достатньої уваги. Тоді вона мовчить та йде з цими проблемами у віртуальний світ, який її здається комфортним та привітнішим. Але насправді — це її шкодить».

Проблема небезпечних спільнот типу «Синій кит» зараз актуальна, як ніколи. Як помітити, що підліток перебуває в цих спільнотах?

«Дитину завжди видає її поведінка. Батьки повинні помітити те, що дитина стала поводитися якось дивно. Наприклад, вона почала частіше сидіти в інтернеті та спілкуватися там з незнайомими людьми. Такі процеси потрібно попереджати заздалегідь. Розкажіть їй, що неможна спілкуватися з незнайомцями не лише на вулиці, а й в мережі також, не можна давати власні дані, адресу... Спробуйте скласти певні правила. Під вплив таких спільнот, зазвичай, потрапляють діти певних категорій — діти, з якими батьки рідко спілкуються та не приділяють їм достатньо уваги».

Потрібно встановлювати якісь чіткі та жорсткі правила?

«Після всіх подій, пов’язаних з суїцидом, через вплив спільнот в соцмережах, батьки почали перестраховуватися та забороняти дітям доступ в інтернет. Я вважаю, що це крайні міри. Такого не потрібно робити. Ви повинні мати уявлення, що дитина робить, коли ви не з нею. Будь-які жорсткі заборони можуть зруйнувати довіру дитини до вас та налаштувати її проти. Краще поставити спеціальні програми, на кшталт «Батьківського контролю». Правила повинні бути, але в жорсткі рамки ставити не потрібно, а спробувати пояснити та обговорити чому ці правила застосовуються. Дитина зрозуміє».

Підсумуємо все вищесказане… Які основні поради дасте батькам по цій темі?

«Ми не можемо заборонити дітям користуватися інтернетом, адже самі завжди «онлайн». А вони беруть приклад зі своїх батьків. Віртуальне життя не замінить реальних емоцій. Найкраще, коли батьки розробляють якийсь план. Наприклад, план «Як провести вихідні». Потрібно знати, чим дитина займається і постійно контактувати з нею: гуляти, спілкуватися, відвідувати кінотеатри, обговорювати прочитані книги… Такі яскраві моменти запам’ятаються їй на все життя. Ми повинні бути самі прикладом для власних дітей».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#психолог #діти #інтернет
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...