• Головна
  • Кінець епохи сміттєзвалища 1956 року: у Хмельницькому розпочали будівництво нових карт полігону за кошти ЄС
15:14, Сьогодні

Кінець епохи сміттєзвалища 1956 року: у Хмельницькому розпочали будівництво нових карт полігону за кошти ЄС

Реконструкція полігону. Фото: Олександр Симчишин, Facebook

Реконструкція полігону. Фото: Олександр Симчишин, Facebook

У Хмельницькому офіційно стартував основний етап масштабної модернізації полігону побутових відходів. Підрядник отримав дозвіл на початок будівельних робіт, що дасть змогу нарешті закрити та рекультивувати старе сміттєзвалище, яке функціонує ще з середини минулого століття.

Про це на своїй офіційній сторінці у Facebook повідомив міський голова Хмельницького Олександр Симчишин.

За словами очільника міста, цей проєкт є одним із найважливіших екологічних кроків для громади, який не лише допоможе вирішити проблему переповненого сміттєзвалища, а й виведе систему поводження з відходами на сучасний європейський рівень.

Консорціум компаній MESOGEOS S.A. (Греція) та Hayat Group LLC (Азербайджан), який виступив підрядником проєкту, вже виконав практично весь комплекс складних підготовчих робіт. Зокрема, на об'єкті:

  • очищено й повністю підготовлено земельну ділянку для облаштування нових карт полігону;
  • влаштовано будівельний майданчик та підведено тимчасові інженерні мережі;
  • змонтовано сучасну дренажну систему, яка забезпечить відведення фільтрату, ґрунтових і дощових вод.

Для того щоб підготувати територію під нові карти, з ділянки довелося вивезти величезний обсяг сміття - понад 130 тис. м³ відходів. Саме сюди в майбутньому спрямовуватимуть усе сміття громади, тоді як старий полігон повністю припинить роботу. Наразі на об'єкті щодня задіяно близько 20 одиниць спеціалізованої будівельної техніки.

Масштабні зміни на полігоні розпочалися не сьогодні. Перші підготовчі роботи на майданчику стартували ще наприкінці літа - на початку вересня 2025 року. Проєкт розрахований на системні та послідовні кроки, а повне завершення всього циклу робіт із рекультивації та будівництва нових потужностей заплановане на кінець 2026 року.

Чинний міський полігон побутових відходів працює з 1956 року. За сім десятиліть він фактично вичерпав свій ресурс і потребував негайного закриття, адже його висота та обсяги накопиченого сміття вже давно перевищили критичні показники.

Завдяки залученню міжнародних фахівців процес оновлення розділили на чіткі інженерні етапи, що дає змогу мінімізувати вплив на довкілля безпосередньо під час виконання робіт.

Як пояснював представник компанії-підрядника Гьоксель Делібрагімоглу, рекультивація старого сміттєзвалища - це високотехнологічний процес, який складається з трьох ключових етапів:

  • Збір фільтрату: будується спеціальна система перехоплення небезпечного фільтрату за допомогою геосинтетичних матеріалів і труб, яка відводитиме токсичну рідину до наявних резервуарів для очищення.
  • "Скульптування" тіла полігону: усі відходи, розкидані навколо чинної зони полігону та частково на ній, зберуть і перемістять на основну карту полігону. Загалом планується впорядкувати та компактно скласти близько 500 тис. м³ накопиченого за десятиліття сміття.
  • Герметизація: на фінальному етапі величезну гору відходів накриють спеціальною непроникною мембраною, яка заблокує потрапляння кисню й атмосферних опадів усередину, унеможливлюючи подальше утворення фільтрату та самозаймання сміття.

Паралельно з консервацією старого звалища підрядник будує дві нові санітарні карти, загальна місткість яких становитиме близько 700 тис. м³ відходів.

Як зазначає керівник офісу "Розумне довкілля" Іван Підопригора, нові карти проєктуються за суворими стандартами Європейського Союзу:

Повна герметичність: спеціальна захисна мембрана на дні карт унеможливить просочування будь-яких шкідливих рідин у ґрунт чи підземні води. Увесь фільтрат одразу відводитиметься на станцію очищення.

Технологія захоронення: відходи більше не накопичуватимуться стихійними горами. Їх складатимуть пошарово, ретельно утрамбовуватимуть і пересипатимуть землею для запобігання поширенню неприємного запаху, розвіюванню вітром та розмноженню гризунів.

Загальна вартість цього історичного для міста проєкту становить 11,4 млн євро. Фінансова структура є унікальним прикладом успішної співпраці з європейськими інституціями:

  • безповоротний грант від Європейського Союзу - 5,4 млн євро (майже половина всієї суми, яку місту не доведеться повертати);
  • кредитні кошти від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) - 6 млн євро.

Співпраця з міжнародними партнерами дозволила Хмельницькому розпочати перебудову критичної інфраструктури без надмірного навантаження на бюджет громади під час воєнного стану.

Модернізація полігону та рекультивація - це перша частина глобальної екологічної стратегії Хмельницького, яку місто реалізує спільно з ЄБРР та партнерами з ЄС у межах ініціативи "Розумне довкілля".

Друга частина - це будівництво сучасного сміттєпереробного комплексу. Найближчим часом ми очікуємо на визначення переможця тендеру на його будівництво,  - підсумував міський голова Олександр Симчишин.

Реалізація цього комплексного проєкту дозволить Хмельницькому стати одним із перших міст України, яке повністю ліквідує екологічну загрозу, пов'язану з радянською системою поводження з відходами, та створить сучасний, безпечний європейський комплекс поводження з відходами.

Читайте також: "Хмельницька міська лікарня отримала надсучасне реабілітаційне обладнання за 8 мільйонів гривень".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#екологія #полігон #сміття #сміттєзвалище #реконструкція #відходи
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення